Aşılama Sayısı Arttıkça Vaka Sayıları Neden Artıyor Sorusuna Mehmet Ceyhan Yanıt Verdi

Türkiye'de aşılama oranının hızla artmasına rağmen Koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanıyor. Bu duruma Mehmet Ceyhan katıldığı bir canlı yayında yanıt verdi.

Aşılama Sayısı Arttıkça Vaka Sayıları Neden Artıyor Sorusuna Mehmet Ceyhan Yanıt Verdi
Yayınlanma Tarihi : 21 Ağustos 2021 14:03

Türkiye'de bilindiği gibi aşı olmayanlara bazı kısıtlamalar getirildi. Getirilen bu kısıtlamalar arasında şehirlerarası seyahatlerde artık test istenecek. Veya tiyatro ile sinema gibi toplulukların olduğu yerlere giriş yapamayacaklar.

Aşı sertifikası olmayan vatandaşlara yönelik sıkı tedbirler böylesine devam ederken Kuzey Makedonya ise işi daha ileri bir boyuta taşıyarak aşı olmayanları kafe ve restoranlara almamaya başladı. Alışveriş Merkezi Gibi toplulukların olduğu yerlere de aşı olmayanlar giremeyecek. Yaşanan bu gelişme doğrultusunda ise aşılama artmasına rağmen neden vaka sayısı artıyor diyenlerin sayısı epey bir fazla.

Bu konuya Enfeksiyon Hastalıkları Derneği başkanı Mehmet Ceyhan Katıldığı Ülke TV'nin canlı yayınında yanıt verdi.

nqbex-1629498599-9243.jpg

Fotoğraf: ÜLKE TV

Ülke TV Programcısı Mustafa Yıldız'ın, ''Aşı sayısı arttıkça neden vaka sayıları artıyor?'' sorusuna cevap veren Mehmet Ceyhan, ''İnsanoğlu unutmaya meyillidir. Mart ayında günde 63 binli rakamlara ulaşmıştık. Şu anda mevcut delta virüsü o sırada bu salgını üreten alfa virüsünden çok daha kuvvetli ve bulaştırıcı olmasına rağmen 20 bin vakada durduk. Aşı olmasaydı muhtemelen bu yüz binlerin üzerine çıkacak. Ama aşıyla bunu bu seviyede tuttuk. Ölüm oranı azalıyor diyorlar bunun nedeni de aşıdır.'' açıklamasında bulundu

Mehmet Ceyhan'dan Korkutan Uyarı Her çıkan yeni dalga bir öncekinden büyük olacak


Programda uyarılarını sürdüren Mehmet Ceyhan, ''Eğer aşı olmazsak, her çıkan yeni dalga bir öncekinden daha büyük olacak. Aşının tam etkisi ne zaman ortaya çıkar? Şu andaki mevcut virüsün bulaşma oranıyla ortaya çıkar. Bu virüsün bitmesi için toplumun yüzde 80'inin aşılanması gerekiyor. Ama yarın başka bir varyant ortaya çıkarsa yüzde 80 yüzde 90'a çıkabilir.'' ifadelerini kullandı..

MEHMET CEYHAN KİMDİR?

Son dönemde Nagehan Alçı ile tartışmasıyla gündeme gelen Mehmet Ceyhan herkesin merak ettiği bir isim haline dönüştü. Yaptığı açıklamalarla gündem olan Mehmet Ceyhan Türkiye gündeminde konuşulmaya devam ediyor.

Elazığ Hıdırbaba doğumlu olan Mehmet Ceyhan 2 Nisan 1957 yılında dünyaya gelmiştir. Mehmet Ceyhan 64 yaşındadır.

Bilim insanı olan Mehmet Ceyhan aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk enfeksiyon hastalıkları bölümünde bilim dalı başkanıdır. Aynı zamanda Enfeksiyon hastalıkları derneği ile Çocuk enfeksiyon hastalıkları derneği başkanı olan Mehmet Ceyhan koronavirüs salgınının başladığı günden itibaren Türkiye gündeminde olan hekim ve akademisyenlerden biridir.

Kaynak: Yeni Akit - Haber7 - Objektif Port