Arı Sokması Yaban Arısı Sokması için İlk Yardım

Arı sokması ya da eşek arısı sokması son derece acı verici bir olaydır, sokulan bölgede oluşan şişlikler ve kızarıklıklar, arıların proteinden oluşturdukları zehirden kaynaklanır.

Arı Sokması Yaban Arısı Sokması için İlk Yardım
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 21:23

Bu nedenle alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı fazla olan arı sokması ilkyardım gerektirir.

Arı Sokması İlk yardım

Bütün böcek ısırıklarında başvurulan ilk yardım, önce iğneyi çıkarmakla başlar. Daha sonra sokulan bölgeye Soğuk su tutmak mümkünse antihistamin ilaçlar kullanmak gerekir. Arı tarafından sokulan kişinin daha önce bu durumlara karşı alerjisi geliştiyse hemen ambulansı aramak yerinde bir karar olacak. Arı sınıfında en çok acı veren arı eşek arısıdır.

Eşek arılarından karın alt bölgesinde arkaya doğru uzanan keskin iğneleri vardır. Bir eşek arısı derinize konmuşsa her an iğnesini deri altına sokabilir. Etrafınızda arılar varsa onları uzaklaştırmak için göstereceğiniz çaba, size karşı daha yoğun saldırılarla sonuçlanır. Eşek arıları son derece tehlikeli olabilecek proteinlerden meydana gelen bir zehir geliştirirler.

Bu yüzden eşek arısı sokması, ciltte oluşacak kızarıklık ve şişme ile sınırlı olmayıp, zehrin kana karışması ile istenmeyen daha tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Bu olaydan zararınız, alerjinizin olup olmadığına göre değişir. Alerjiniz yoksa, arının soktuğu iğneyi cımbızla çıkarmanız ve o bölgeye soğuk su uygulamanız önerilir. İğneyi çıkarmazsanız iğnedeki bütün zehir, deriye nüfuz etmeye devam eder.

Arı sokmasına karşı alerjiniz varsa muhtemelen, çarpıntı deri döküntüsü, baş ağrısı sırt ve eklemlerde ağrı, yüzde oluşacak şişme ödem ateş titreme kusma nefes darlığı olacaktır. Bu yüzden 112 acil servisini arayarak yardım alın. Yüzünüzde oluşacak şişlik 8 gün içerisinde geçer deride oluşacak kızarıklık 5 gün içerisinde normale döner.

Arı Sokması Ne Zaman Acil Yardım Gerektirir?

Birden çok arı sokması varsa, alerjik Reaksiyon geliştirirseniz, arının soktuğu yerde enfeksiyon belirtileri ortaya çıktıysa, kusma ateş bulantı varsa acil yardım almanız gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.