7 Gün Süresince Turşu Suyu İçerseniz Vücutta Bakın Neler olur...

Turşu suyu sayısız faydaları olan bir içecek.. Eğer turşu kurduysanız suyunu dökmeyin. Bakın nelere faydalı.

7 Gün Süresince Turşu Suyu İçerseniz Vücutta Bakın Neler olur...
Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2021 11:30

Yaz aylarının bitmesiyle birlikte Sonbahar aylarında çeşit çeşit turşular kurarız. Sevilen turşuların en lezzetli yanları ise aslında suyudur.

Bir çok kişi turşunun suyunu içmez ve döker.

Oysa aslında turşu suyu oldukça faydalı bir içecektir. 1 Hafta boyunca içtiğiniz turşu suyu vücutta bazı faydalar sağlar.

Konuyla ilgili olarak Mynet'in yayınladığı bir haberde bu yararlarından söz edildi.

Turşu suyunun ilk yararı nedir? Kas kramplarını hafifletir. Medicine & Science of Sports & Exercise'de yayınlanan bir araştırmaya göre, turşu suyu elektrikle uyarılmış kas kramplarını inhibe ediyor.

Turşu suyunun bir diğer yararı, egzersiz sırasında güçlü kalmanıza yardımcı olmasıdır. Terleme sırasında kaybettiğiniz elektrolitlerdir, Turşu suyundaki sodyum ve potasyum egzersiz yaparken vücudunuzu en üst seviyede tutmaya yardımcı olurlar.

Turşu Suyu Mide bulantısına iyi gelmektedir. Hamile kadınların da az da olsa turşu suyu içmeleri önerilir.

Turşu suyu sayesinde yiyecekleri çok daha uzun süre saklayabilirsiniz.. Kas veya kemik ağrılarınız varsa 1 hafta boyunca günde yarım çay bardağı kadar turşu suyu içerek bu ağrıları hafifletebilirsiniz.

Spor yaptıktan sonra çok sayıda sporcu turşu suyu içerek kas ağrılarını azaltma yolunu tercih etmektedir.

Turşu suyu vücudunuzun su tutmasını sağlamaktadır. Bu yüzden spor salonuna gittiğinizde bir miktar turşu suyu içmeyi ihmal etmeyin.

BOĞAZ AĞRISINDAN KURTARIR

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi bir çok problemle karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda yine turşu suyu imdadınıza yetişecek.

Boğaz ağrısına da iyi gelen turşu suyundan 1 çay bardağı kadar içmek boğazınızdaki ağrı ve yanmayı dindirecektir. Bu yöntemin tuzlu suyla gargara yapmaktan daha etkili olduğu belirtilmektedir.

Sindirim sistemi için de faydalı olan turşu suyu bağırsaklar için harika bir koruyucudur. Eğer kilo verme sürecindeyseniz turşu suyundan da yardım alabilirsiniz. Sindirim sisteminizi geliştiren turşu suyu vücuttaki fazla yağların da yakılmasına yardımcı olur.

Turşu suyunun ayrıca yapılan araştırmalarda idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

KİMLER TURŞU SUYU TÜKETMEMELİ?

Eğer böbrek yetmezliği sorunuz varsa ve midenizde reflü gibi problemler varsa turşu suyunu dikkatli tüketmeye özen gösterin. Faydasından çok rahatsızlıklarınızı artırabilir ve zararı olabilir. Bu yüzden bu tarz rahatsızlıkları olanlara turşu suyu önerilmez.

Turşu suyuyla ilgili bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz..

Kaynak: Mynet.com - Objektif Port