1 Yaşına Gelen Kediye Yavru Kedi Maması Verilmemeli Çünkü..

Evcil dostlarımızdan olan kedi en narin hayvanlardan biridir. Yavru olarak sahiplendiğimiz kedilerimize yavru kedi maması veriyoruz. Ancak 1 yaşına geldikten sonra bir değişiklik şart... Peki neden?

1 Yaşına Gelen Kediye Yavru Kedi Maması Verilmemeli Çünkü..
Yayınlanma Tarihi : 14 Temmuz 2021 19:35

Kediler oldukça sevimli ve sıcak kanlı bir hayvandır. En çok sahiplenilen de yine kedilerdir. Çünkü bakımı kolay ve zahmetsizdir. Her ne kadar kediler için kendini 'Tanrı' gibi görüyorlar denilse de benim iki güzel yavrum da oldukça narin ve anlayışlı. Hatta bir çok komutu da algılıyorlar. Elbette bazen başına buyruk davranışları oluyor. O kadarı da olsun artık :)

Son dönemlerde sosyal medyanın da gücüyle cins evcil hayvan edinmek oldukça azaldı. Artık nerede bir yavru kedi görsek hemen fotoğraflarını çeker, sosyal medyada paylaşır ve hemen yuva arar olduk. Bu da yaşadığımız en güzel gelişmelerden biri...

Şimdi sizlerle ikinci ve küçük yani henüz 1 yaşına gireli 14 gün olmuş kedim hakkımda bir kaç şey anlatacağım.

İlk kedim tekir ve erkek. 2 aylık iken apartman içinde buldum ve hemen eve aldım. Kızgınlık dönemine girdiği an kısırlaştırdığım için mama geçişi zor olmadı. Hatta çocukluk dönemini bile bitirmemişti. Henüz 1 yaşını bile doldurmamıştı.

İkinci kedim ise Nebelung cinsi ve dişi. Onu ise çöp kenarında henüz 20 günlük iken buldum. Bir gözü kördü ve hemen aldım. 1 yaşına gireli henüz 14 gün olduğunu söylemiştim. Bu 14 gün içerisinde çok enteresan bir hal ve tavır içerisine girdi. Sürekli miyavlıyor, yerinde durmuyor hatta ara ara gelip ayağımı ısırıyordu. Düşüncem kızgınlığa girdiği, oyun oynamak istediği, ödül maması istediği veya havanın çok sıcak olmasından yanaydı. Sonradan aklıma hala yavru kedi maması verdiğim geldi. Hemen cinsine ve yapısına uygun bir mama aldım ve önüne koydum. Mamayı koydum, arkamı döndüm ve mama bitmişti. Diğer kedimde mama geçişi için yaş beklemediğim için aslında ne istediğini anlayamamışım.

Siz siz olun kedinizin cinsi veya yaşına göre uygun mama vermeyi ihmal etmeyin. Bu durumda kediniz alması gereken vitamin veya herhangi bir sağlığı açısından destekleyici maddeyi alamayacağı için tüy dökme veya agresif durumlar sergileyebilir ve başınızı ağrıtabilir.

Peki Kedilerde Mama Değişikliği Nasıl Olmalı?

Genelde yaygın bilinen teknik eski mama ile yeni mamayı karıştırarak vermektir. Elbette doğrudur. Ancak ilk 7 gün yeni mama miktarını yavaş yavaş arttırarak eski maması ile karıştırmak daha doğrudur. 7. gün sonunda yeni mamaya direk geçiş yapmak en iyisidir.

Eğer yeni mamayı alıştırma süresini atlayarak verirseniz yavrunuzun sindirim sisteminde sorun oluşabilir. Bunlardan bazıları; tuvalete çıkmama, şişlik veya aşırı tuvalete çıkma gibi...

Umarım deneyimim ve önerim size fayda sağlar.