1 Çay Kaşığı Tüketilince Hafızayı Güçlendirip Uçuşa Geçiren 4 Baharat

Bazı baharat çeşitleri sadece yemeklere tat vermiyor aynı zamanda hafıza ve beyin üzerinde de olumlu etkiler sağlıyor. İşte hafıza güçlendiren mucizevi 4 baharat!

1 Çay Kaşığı Tüketilince Hafızayı Güçlendirip Uçuşa Geçiren 4 Baharat
Yayınlanma Tarihi : 29 Temmuz 2021 21:15

Beyin, vücudumuzun en önemli organıdır. Öyle ki komutların yanı sıra ağzımızdan çıkacak her kelime önce beynimizden geçer. Elbette sağlığını da korumak oldukça önemli!

Beyin ve hafıza sağlığını korumak için yapılabilecek birçok şey var. Bunların başında stresten korunmak veya stres yönetimini öğrenmek geliyor. Yanı sıra sağlıklı yaşam ve beslenme... Fakat bazı gıdalar var ki adeta işlevi beyni ve hafızayı güçlendirmek.

İşte hem hayatınızı kolaylaştıracak tüyolar hem de hafızanızı güçlendirecek besinleri sizler için sıraladık.

1-Adaçayı

Hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmış olan Adaçayı, Alzheimer'a neden olabilecek belirli süreçleri de ortadan kaldırıyor.

Nane ailesinden olan adaçayının hafızayı güçlendirdiği, İngiltere'de yürütülen bir çalışmada kanıtlanmıştır. Sağlıklı genç ve yetişkinler üzerinde yapılan çalışmada, her gün düzenli olarak adaçayı hapı alın kişilerin kelime hatırlama testlerini başarı ile tamamladığı açıklanmıştır.

2-Zerdeçal

Zerdeçal, antioksidan ve güçlü bir anti-inflamatuardır. Her gün tüketildiğinde Alzheimer gelişme riskini azalttığı çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. İçinde barındırdığı aktif madde Curcumin, Alzheimer'la ilişkili olan amiloid plaklarının oluşumu engellediği laboratuvar çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır.

Sizde çorbanıza veya çeşitli baharatlar eklediğiniz yemeklerinize ek olarak bir tatlı veya çay kaşığı zerdeçal ekleyerek hafızanızı güçlendirebilir, Alzheimer riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

3-Sarımsak

Sarımsak, sadece beyin sağlığını korumuyor, kan pıhtılaşmasını önlediği gibi kolesterolü de kontrol altına alıyor. Öte yandan strese karşı direnci de arttırıyor. Sarımsak üzerinde yapılan bazı çalışmalar, kişinin strese direnmesine yardımcı olan kimyasalların üretimini harekete geçirdiğini ve yaralanma veya hastalık kaynaklı nöronları koruduğunu ortaya koymuştur.

4-Wasabi

Genellikle suşi yanında servis edilen Wasabi, bayır turpundan elde edilen yeşil renkli bir macundur. Mucizesi ise sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasını destek oluyor.

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları nelerdir?

  • Stres yönetimini öğrenerek hareket edin..
  • Düzenli olarak spor yapın
  • Kaliteli bir uyku düzeniniz olsun ve vaktinde uyuyun
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin..
  • Tansiyon yüksekliği var ise mutlaka tedavi olun
  • Öte yandan Kolesterol yüksekliği var ise tedavi olun
  • Hafızanızı güçlendirmek için Hatırlama tekniklerini öğrenin
  • Nefes egzersizleri yapmaya özen gösterin..

Kaynak: haber7.com - Hürriyet