Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Antik Kent

Yurdun dört bir yanında bizleri bekleyen antik kentleri sizler için sıralayacağız. Müze kart edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Antik Kent
Yayınlanma Tarihi : 23 Temmuz 2021 23:55

Yurdun dört bir yanında bizleri bekleyen antik kentleri sizler için sıralayacağız. Müze kart edinmenizi tavsiye ediyoruz.

1- ASSOS

Tarihçi Hellenikos’a göre Assos’u M.Ö. 7.yüzyılda Midilli Adasından gelenler kurmuştur. Daha sonra sırasıyla Lidyalıların, Perslerin, Helenlerin, Romalıların ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiştir. Ayvacık’ın yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyünde yer alan antik kent Midilli Adasının tam karşısında sönmüş bir volkanik tepe üzerinde kurulmuştur. Çok zor işlenen andezit taşı kentin inşasında kullanılmıştır ve bu kent denizden 236 metre yüksektedir. İlk kazı çalışmaları 1880’li yıllarda Amerikalı arkeologlar tarafından yapılmıştır.

Antik Çağ’ın büyük düşünürlerinden biri olan Aristo bu kentte üç yıl yaşamıştır. Burada felsefe okulu kurması nedeniyle de felsefe tarihi açısından çok önemli bir noktadadır.

Assos Antik Kentinin en tepesinde Athena Tapınağı bulunur. Büyükçe de bir amfi tiyatrosu vardır. Gezerken adeta tarihi yaşayacağınız bir güzellik olan antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sizi büyüleyecek bir güzelliğe sahip.

2- EFES

Ege denince akla gelen bir ziyaret noktasıdır. İzmir’e gelince bu ihtişamlı yapıyı görmeden gitmeyin. Tarihi M.Ö. 6000’lere kadar giden antik kent İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Bu yapıyı üç farklı döneme göre değerlendirmek gerekiyor; Neolitik, Helenistik ve Roma dönemi. Efes, bir liman kenti olarak kurulmuştur. Ticari açıdan büyük önem taşıması kültür, sanat ve bilim açısından burayı geliştirmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu kent, tarihte tamamen mermerden yapılan ilk şehir olma özelliğini de gösteriyor.

3- GÖBEKLİTEPE(GÖBEKLİ TEPE)

Son zamanlarda en çok ilgi gören yapılardan biri olan Göbekli Tepe, tarihimize ışık tutan bir yerdir. Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınında yer alır. Dünyanın es eski taş yapısı olarak anılıyor. Göbekli Tepe’de yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda burada çok büyük bir yerleşim olduğunun bulgularına varılmıştır. Burası bize inanç ve ibadetler hakkında da bilgi veriyor. Göbekli tepe çok eşsiz bir yerdir. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası geçici listesine alındı ve sonra 2018 yılında da kalıcı listeye girdi.

4-KNİDOS

Muğla’nın Datça ilçesinde, Ege denizi ve Akdeniz’in buluştuğu bir noktada Tekir Burnu üzerinde yer alır. Bu kentin özelliği ise bilime ve sanata önem vermesidir. Bu kentte ticaret de önemlidir. Antik çağın modern kenti olarak bilinmektedir. Burada tiyatro ve tapınaklar bulunur. Bu kent Hippodamos’un ızgara plan düzenine göre kurulmuştur. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5-OLİMPOS

Burası da bir liman kentidir. Akdeniz bölgesinde Antalya sınırları içinde yer alıyor. Antalya’nın Kumluca ilçesinin 28 km uzağında, Antik ören yeri Olympos-Bey Dağları Milli Parkının içinde bulunmaktadır. Bu kentin adı, Likya Yol Kılavuz Anıtında ‘’Korykos’’ olarak geçiyor. Sanat eserleri açısından önemli bir yerdir. Olimpos Antik kentinin ortasından geçen çayın her iki tarafında da birçok tapınak ve mezar bulunmaktadır. Olimpos’u gezerken çok keyif alacaksınız.

Kaynak: Objektif Port - Fotoğraf: unsplash

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.