Macaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan devleti içerisine seyahat etmeyi arzulayan yurttaşlar için yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Macaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 00:13

Macaristan vize işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Macaristan vize başvurusu yapmak bir zorunluluktur. Vize merkezi olarak da konsolosluk gösterilmektedir. SCHENGEN Bölgesi ülkelerinden biri olan Macaristan, umumi pasaportu bulunana Türk vatandaşları için vize istemektedir. Resmi pasaport sahipleri ise üç aylık bir süre zarfında bu ülkede kala bilmektedir. Gerek yeşil gerek gri gerekse de diplomatik pasaportu olanlar için vize alma koşulu bulunmamaktadır.

Doğrudan Vize İşlemleri

Macaristan Konsolosluğu kısa sürelik seyahat taleplerine dair vize işlemlerini doğrudan kabul etmemektedir. Bu süre ve daha az vize süresi ile Macaristan vize başvurusu yapacak olanların konsolosluğun yetki verdiği vize işlemleri danışmanlığı şirketlerine müracaat etmeleri lazımdır. Vize merkezi olarak belirlenen gerek kurum gerekse de yetkili seyahat acentelerine müracaat etmeleri zorunludur. Üç ay ve daha fazla süreli vize taleplerinden olan; gerek öğrenim gerek aile birleşimi gerekse de oturum izni için vize merkezi olarak ya Macaristan Büyükelçiliğine ya da Macaristan Konsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir.

Avrupa Birliğine üye ülkelerin oluşturduğu birlik, 1995 senesinde yapılan sözleşme ile üye ülkeler “İç Sınır” hükmüne bağlanmıştır. Yirmi altı üye ülke bulunmaktadır. Üye ülkelerin birinden alınan vize diğerlerinde de geçerlidir. Bu üye ülkelerinin birinden alınan oturum izni ile diğer tüm ülkelere vizesiz seyahat etmek mümkündür.

Macaristan Vize Başvurusu Çeşitleri

Macaristan ülkesi vize başvurusu için birçok vize çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında Turistik amaçlı olanların yanında Ticari gaye ile Aile ve Arkadaş Ziyareti amaçlı olanlar da bulunmaktadır. Macaristan vize işlemleri çeşitlerinden olan Kültürel ve Eğitim amaçlı vizelerden hariç transit şekilli vizelerde verilmektedir. Ayrıca AB Vatandaşı İle Evli Kişilere verilen vize ile Şoför vizesi de bulunmaktadır.

Macaristan vize başvurusu talebinde bulunan kişilerin öncelikle hazır etmeleri gereken işlem biyometridir. Parmak izi taraması ile başlayan ve fotoğraf ile devam eden bir işlem sürecidir. Bu işlem zorunludur ve vize merkezi tarafından olmaması durumunda katiyen vize verilmemektedir. On iki yaşın altındaki çocuklar ise bu işlemden muaftır. Üç ayın altındaki vize işlemleri için yetkili ya vize danışmanlıklarına ya da yetkilendirilmiş seyahat acentelerine müracaat edilmesi koşulu bulunmaktadır.

Macaristan vizesi başvurusu isteyen biri, öncelikle Macaristan vize işlemleri için zorunlu olan başvuru formunu eksiksiz doldurmalıdır. Girilen bilgiler, vize merkezi tarafına sunumundan evvel muhakkak doğru olduğu teyit edilmelidir. İşlemler on beş iş gününde tamamlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.