Her Kedi Sahibinin Bilmesi Gerekiyor Kedi Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Seyahat etmek zorundasınız ancak evde evcil dostunuz kediniz var. Peki bir kedi kaç gün evde tek başına kalabilir? Sizler için bu soruya yanıt veriyoruz.

Her Kedi Sahibinin Bilmesi Gerekiyor Kedi Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?
Yayınlanma Tarihi : 24 Temmuz 2021 23:10

Seyahat etmek her bireyin hakkıdır. Seyahat ihtiyacı Covid-19 salgını ile kısıtlandı ve hiç olmadığı kadar arzulanan bir aktivite haline geldi. Öyle ki tekrardan açılma başladı başlayalı lüks denilebilecek standartlar aranmadan kendimizi doğaya bıraktır.

Seyahat insanı özgür hissettirdiği gibi kısıtlayanda bir aktivite olabilir. Örneğin bir evcil hayvan sahibiyseniz uzun uzun tatiller sadece hayallerde kalır. Özellikle kedi sahiplerine göre köpek sahipleri daha da kısıtlama içerisinde girebiliyor. Her otel veya doğal yaşam parkı evcil hayvan kabul etmiyor. Ya bir aile dostuna ya da evcil hayvan oteline kedi veya köpeklerimizi bırakmak tek çözüm haline geliyor. Fakat evcik hayvanınızı da oradan oraya taşımak onun için bir işkence haline geldiği gibi psikolojisini de oldukça olumsuz etkiliyor. Hatta 45 dakikalık bir seyahat bile özellikle kediler için oldukça rahatsız edicidir.

Kediler, köpeklere göre daha bölgeci olduğu için her zaman kendilerini rahat hissettiği bölgede olmak isterler.

Bende iki kedi sahibiyim. Peki seyahate giderken kedilerimi ne yapıyorum? İşte kedi sahipleri için seyahate çıkmadan önce yapmaları gereken küçük tüyolar hazırladım. İşte seyahat öncesi ve sonrası kedi sahiplerinin bilmesi gerekenler...

Kedinizi sizden daha iyi hiçbir kimse tanıyamaz. O yüzden kedinizin gün içinde hareketlerini hesap ederek kedinize zarar verebilecek ürünleri ortadan kaldırmakla başlayın seyahat hazırlığına... Buna merak konusu olan bitkiler de dahil. Herhangi bir oyun anında düşürebilir veya kendini sakatlayabilir.

Yetişkin bir kedi evde tek başına maksimum 5 gün yaşayabilir. İlk olarak yapmanız gereken evden çıkmadan önce kedinizin tuvalet kabını temizlemenizdir. Ardından yine evden çıkmadan hemen öncesinde evin çeşitli bölgelerine gün sayısı kadar su ve mama kabı koymanız gerekir. Eğer akıllı su ve mama kabınız var ise içiniz daha rahat edecektir ve işiniz kolaylaşacaktır.

Eğer minik dostunuzu yalnız bırakmak adına içiniz rahat değilse bir yakınınıza bırakmaktansa o kişinin özellikle kedinizin de tanıdığı kişinin eve gelmesine müsaade edin. Gün de 15-20 dakika hem onun mamasını ve suyunu tazeleyecek ve birazda vakit geçirecek onu tanıyan birisini bulmanızda fayda var. Bu sayede kendiniz konfor alanında çıkmayarak kendini güvende hissedecek ve herhangi bir travma yaşamayacaktır.

Yine her iki durumda da evinizin hava aldığına emin olun. Bunun için en az bir pencereyi yukarıdan yarım bir şekilde açık bırakın. Kediler temiz havayı sever. Hatta evdeki temiz havanın yüzde doksanından fazlasını kedilerin içine çektiği söylenir.

Öte yandan mutlaka en az bir odanın ışığını açık bırakın. Hatta bu her odaya kapısı olan hol ve kedinizin tuvaletinin yer aldığı alan olsun. Kediler iç güdüsel olarak günde en iki defa avlanma duruma geçer ve en az 15-20 dakika ev içinde koşturur. Karanlıkta her ne kadar çok iyi gördüklerini bilsek de kendilerini sakatlayabilirler.

Son olarak kedinizin zarar veremeyeceği bir alanda olan televizyon veya herhangi bir müzik setini açık bırakabilirsiniz. Bu durumda da kediniz kendini yalnız hissetmeyecektir. Televizyon veya müzik setini açık bırakacaklara önerim elbette düşük seviyede klasik müzik...

Umarım bu bilgiler işinizi kolaylaştırır :)