Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avusturya ülkesine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için izlemesi gereken yol vardır.

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 00:12

Vize şartı bulunduğu için muhakkak arzu ettikleri seyahat tarihinden evvel Avusturya vize işlemleri başlatmaları gerekmektedir. Avusturya vize başvurusu için belirlenen vize merkezi Avusturya konsolosluklarıdır. Normal pasaport sahipleri için vize şartı bulunurken resmi pasaportu bulunanlar için böyle bir şart bulunmamaktadır. Gerek gri gerek yeşil gerekse de diplomatik pasaport sahipleri için bu ülkeye yüz seksen gün içerisinde üç ayı geçmemek şartı ile vize olmaksızın seyahat ede bilirler ve kala bilirler. Avrupa Birliği içerisinde bulunan ülkelerde ikamet etme izni olanlar da vize almalarına gerek yoktur.

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır

Vize merkezi olan Avusturya Konsolosluğu, şahsen müracaatları kabul etmemektedir. Sadece Konsolosluğun yetki verdiği vize danışmanlığı hizmeti veren firmaların aracılığı ile yapılmasını ön görmektedir. Vize çeşidi olarak da “Avusturya Oturum İzni”, “Avusturya Erasmus” ve “Avusturya Ulusal” gibi vizeler için müracaat edilmektedir. İşlemlerin yetkili vize danışmanlıkları ile yürütüldüğü Avusturya vize işlemleri esnasında biometrik bilgiler istenmektedir. Fotoğrafın biometrik çekimi de bulunana şartlardandır. İhtiyaç duyulması halinde konsolosluğa çağırılıp mülakat alına bilmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya vize işlemleri için İlk dikkat edilmesi gereken şey, vize uyum koşullarının tamamının yerine getirilmesidir. İstenilen evrakları eksiksiz yerine getirmek şartını unutmamak gerekir. Avusturya vize başvurusu için evrakların güncel ve en az üç aylık olmasına dikkat edilmelidir. Pasaport son on sene içerisinde çıkarılmış olması lazımdır. Geçerliliğinin de seyahat dönüşünden üç ay sonrası bir süreyi ihtiva etmesi aranan şartlardandır. Vize merkezi konsolosluk tarafından dikkat edilen bir diğer husus da pasaport sayfalarında asgari iki boş sayfanın bulunmasıdır.

Şahsen Başvuru Kabul Edilmiyor

Avusturya vize başvurusu için vize merkezi konsolosluk şahsen yapılacak başvuruyu kabul etmemektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen ve yetki verilen vize danışmanlığı şirketleri aracılığı ile işlemler yürütülmektedir. Avusturya vizesi işlemleri eksiksiz olması gereken başvuru dosyası ile danışman şirkete müracaat yolu güdülmesi beklenmektedir. Vizenin harcı ile hem vize ücreti hem de seyahat sağlık sigortası istenilenler arasında yer almaktadır. Kalınacak yer ile uçak bileti ayırtma işlemlerinin de gerçekleştirilmiş olması arananlar arasındadır. Vize ücreti de değişkenlik göstermektedir. Ticari, turistik, aile ziyareti gibi vizeler için ayrı ayrı ücretler talep edilmektedir.

Avusturya Vize İşlemleri için konsolosluk tarafından hazırlanmış resmi Avusturya Vize Başvurusu formunu eksiksiz doldurmak gerekmektedir. Vize merkezi konsolosluk bu noktaya hassasiyet göstermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.