Yaz Makyajı Yaparken Yapılan Bu 4 Hata Cildinize Zarar Veriyor!

Makyaj yaparken cildinizi korumak istiyorsanız eğer bu 4 hatadan uzak durmanızda fayda var. İşte yaz makyajı yaparken yapılan o 4 hata...

Yaz Makyajı Yaparken Yapılan Bu 4 Hata Cildinize Zarar Veriyor!
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2021 20:55

Neden mevsimine göre makyaj yapmanızın gerektiğini ve özellikle yaz aylarında yapılan bir kaç hatayı sizlerle paylaşmak istedim.

Makyaj, her kadının süsüdür. Özellikle çalışan bireylerin kısmi zorunlu da olsa neredeyse her gün dakikalarca vakit geçirerek uzmanlaştığı bir alandır. Genelde birkaç renk belirler hep aynı ürünleri kullanırız. Fakat havaların ısınması ve güneşin kendini iyiden iyiye göstermesiyle tüm makyaj malzemeleri aslında değişmeli.

İşte yaz aylarında makyaj yaparken yapılan bazı hatalar ve doğruları...

Güneş Kremi Sürmemek

Güneş kremi, yaz-kış kullanılmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için dışarıda olduğunuz sürece 3-4 saatte bir güneş kremini tazelemekte de fayda var. Elbette sadece güneşin zararlı etkilerinden değil, yaşlanmaya karşı, lekelere ve hatta ince çizgilerin oluşumuna karşı da sizi koruyacaktır. Ancak makyaj yaptıysanız bu biraz işinizi zorlaştırabilir.

Peki makyaj yaparken güneş kremi nasıl kullanılmalı? İşte yapmanız gereken şey güneş kremini nemlendirici kremden sonra fondötenden önce uygulamaktır. Bu sayede hem güneşin zararlı etlilerinden korunacak hem de fondötenin yol açacağı gözenek problemlerine engel olacaksınız.

Silikonlu Ürünlerden Uzak Durun

Son dönemlerde makyaj bazı trend oldu. Aslında uzun uzun zamandır makyaj uzmanları sık sık kullanıyordu. Şimdilerde her bütçeye uygun fiyatta makyaj edinilebiliyor. Peki makyaj bazı tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer içinde silikon var ise kullanmayın. Özellikle yaz aylarında tercih edeceğiniz makyaj bazında silikon olmamalı. Silikon, ciltte ağır bir his yaratabilir, terletebilir ve en ufak temasta makyajınızı bozabilir. Onun yerine su bazlı ürünleri tercih edin. Su bazlı ürünler hem terlemenizi hem de makyajınızın akmasını engelleyecektir.

Ten Makyajında Yapılan Yanlış

Yazın güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkıyorsanız ister istemez güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmış ve ten renginizde koyulaşma yaşamışsınızdır. Bu da ten makyajı yaparken sadece yüzünüzü uygulamamanız gerektiğinin bir ispatı.

Özellikle yazın yapılan ten makyajlarındaki en bariz hata sadece yüze uygulamak oluyor. Bu da uzaktan bakıldığında çok bariz bir şekilde renk farklılığını gözler önüne seriyor. Bu yüzden ten makyajı yaparken hangi ürünü kullandıysanız aynısı boyun ve dekolte kısmına da uygulamayı unutmayın.

Hep Aynı Fondöteni Kullanmak

Kışın kullandığınız fondöteni yazın kullanmaktan kaçının. Çünkü güneş ışınlarına maruz kaldıkça bronzlaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu da kış aylarında kullandığınız fondötenin yaz aylarında cilt renginize uyum sağlamamasına neden olur.

Bu yüzden yaz aylarında değişen ten renginize uygun fondöten kullanın.

Kaynak: Posta Gazetesi