Saç Kepeği Nasıl Yok Edilir? Saça Canlılık Veren Özel Karışımlar

Saç Kepeğini yok etmek istiyorsanız bazı özel güzellik sırlarıyla bunları yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem saçlarınız canlılık kazanacak hem de saç kepekleri yok olacak. İşte o güzellik sırları...

Saç Kepeği Nasıl Yok Edilir? Saça Canlılık Veren Özel Karışımlar
Yayınlanma Tarihi : 09 Temmuz 2021 18:10

3 kız kardeş aynı evde yaşıyoruz. Üniversite için İstanbul'a geldikten sonra ikisi de birer yıl arayla arkamdan geldi. Pandemi sürecinde de hiç olmadığı kadar güzel vakit geçirdik. Aynı zamanda doğaya ciddi anlamda dönüş yaptık. Biberden domatese, sabundan şampuana bir çok ürünü evde üretir olduk.

Elbette her kadının olduğu gibi bizlerinde bir takım saç problemleri var. Benim hem kuru hem de kırık... Kız kardeşlerimin de cansız ve yıpranmış. Anladık ki çok uçuk rakamlar verdiğimiz ürünler pekte işe yarmıyor. Araştırdık araştırdık ve deneyerek en iyi doğal formülleri bulduk. Ben de sizler için hepsini derledim.

Umarım güzel ve pırıl pırıl sağlıklı saçlara kavuşursunuz :)

Kepek Problemini Azaltan Yöntemler Nelerdir?

Günlük hayatın koşuşturması içerisinde bazen kendimizi ihmal ederiz. Bakımlı olmak her zaman iyidir. Hem erkeklerin hem kadınların saçlarının temiz olması oldukça önemlidir. Saçlarımızda bazen yanlış uygulamalar sonucunda bazen de bizim elimizde olmadan kepek oluşur.

Oluşan bu kepeklerden tabi ki kurtulma yolları da vardır. Bu yazımızda saçımızda oluşan kepeklerin nedenlerini ve saçımızdaki bu kepeklerden kurtulma yollarını hep birlikte inceleyeceğiz. O halde gelin kepek problemini azaltan yöntemler nelerdir konusuna bir açıklık getirelim ve bu can sıkıcı kepeklerden beraber kurtulalım.

Kepek Oluşmasının Nedenleri

Kepek istemli ve istemsiz birçok nedenle oluşabilir. Öncelikle yanlış yaptığımız konuyu bulmalıyız ve bundan kaçınmalıyız ardından kepekten kurutulmak için saçımıza işlemler uygulamalıyız.

Kepek genelde saçın çok sıcak suyla yıkanmasıyla oluşur. Aynı şekilde saça şekil vermek ya da başka bir işlem yapmak isterken yüksek sıcaklık yüzünden de kepek oluşumu gözlenir.

Saçımız uzunsa sürekli saçı toplu tutmak kepek oluşturur. Sık sık saçlarımızı açıp havalandırmalıyız. Çok uzun süre şapka takmamalıyız.

Saçımızı doğru taramalıyız. Saç tipimize uygun bir tarak yardımı ile saçımızı belirli aralıklarla taramalıyız.

Mevsim değişiklikleri kepek oluşturabilir. Doğru uygulamalar ile bu sorunu aşabiliriz.

Egzama ve sedef gibi deri hastalıkları kepeğe neden olabilir. Bu hastalıların tedavisini olarak kepekten kurtulabilirsiniz.

Kepekten Kurtulma Yolları

Kepekten o kadar da korkmanıza gerek yok doğru yöntemler ile saçınızı kepekten arındırmak mümkün.

Saç tipinize uygun saçınızı çok kurutmayan şampuanlar kullanarak kepekten kurtulmak mümkün.

Sirke hem kepeğe karşı hem de saçlarınıza ışıltı katmak için birebir. Duştan sonra durulanma suyunuza biraz sirke karıştırın. Bu hem kepeği önleyecektir hem de saçınıza parlaklık verecektir.

Duş alırken suyun sıcaklığını doğru ayarlarsanız kepeği önlemiş olursunuz. Çok sıcak suda saçınız kepek olur. Ilık suda yıkanmak saçınız için daha sağlıklı olacaktır.

Satılan kepek karşıtı maskeleri saçınıza uygulayarak kepekten kurutulmak mümkün. Kişiden kişiye farklı sonuç veren bu uygulama en azından denemeye değer görünüyor.

Saçınızı kepekten kurtarabilecek yöntemler böyleydi. Siz de bu yöntemler ile saçınızda oluşabilecek kepek sorununu çözebilirsiniz.

PEKİ SAÇLARINIZA CANLILIK VERECEK DOĞAL TARİFLER NELER?

Yıpranmış Saçlara Özel Maske

Malzemeler

  • 1 tane avokado
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 3 çorba kaşığı bal

Yapılışı

Avokadoyu ezdikten sonra üzerine diğer malzemeleri ilave edin güzelce karıştırın. Ardından tüm saçınıza uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık ve bol suyla durulayın.

Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Saçlara Özel Maske

Malzemeler

  • 1 çay bardağı bal
  • 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı

Bir kap içerisinde malzemeleri güzelce karıştırın. Temiz saçınıza ve saç derinize masaj yaparak tüm saçınıza nazikçe uygulayın. 20 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık ve bol suda durulayın.

Saç Dökülmesine Özel Maske

  • 3 çay kaşığı bal
  • 3 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı

Bütün malzemeleri bir kapta iyice karıştırdıktan sonra saç diplerine ve derisine 10-15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Ardından saç dökülmesine yönelik kullandığınız şampuanınızla yıkayın. Ilık ve bol su ile durulayın.

Kırık Saç Uçlarına Özel Maske

Malzemeler

  • 1 su bardağı bal

Yapılışı

Balı tüm saçınıza sürün. Kırıkların yoğunlukta olduğu bölgelere hafif masaj yapın. Yaklaşık 20 dakika boyunca saçınızda beklettikten sonra düşük ayarda fön makinesi ile ısı verin. Bu işlemlerin Ardından ılık ve bol su ile durulayın.