Kalıcı Makyajın Zararları Nelerdir? Kalıcı Makyajdaki Tehlikeye Dikkat Edin

Kalıcı Makyaj yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Eğer sizde kalıcı makyaj yaptıranlardansanız bu bilgileri öğrenince daha dikkatli olacaksınız. İşte o detaylar...

Kalıcı Makyajın Zararları Nelerdir? Kalıcı Makyajdaki Tehlikeye Dikkat Edin
Yayınlanma Tarihi : 10 Temmuz 2021 15:25

Son dönemlerde oldukça göze çarpan ve dikkat çeken bir makyaj trendi var. Kalıcı Makyaj!

Kalıcı Makyaj, tüm yüze uygulanabildiği gibi sadece göz ve dudak içinde uygulanabilir. Bu tamamen kişinin tercihi doğrultusunda... Elbette öncelikle ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Her ne kadar uzun süre dayandığı için kullanımı kolay olsa da zararlarını hiçe sayamayız.

Kalıcı makyaj özellikle dudak ve kaş bölgesi için daha çok tercih ediliyor.

Sönük ve cansız dudaklara renk, silik ve seyrek kaşlara gürlük kazandırıyor. Tabi hangi maddeden ve nasıl yapıldığını bilmekte fayda var.

Hadi hep birlikte Kalıcı Makyaj nedir bir bakalım...

Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj, dövme tekniği ile benzer ama daha küçük iğnelerle derinin üst katmanına ve istenilen bölgelere renk verilme işlemidir. Bu bölgeler; göz bölgesi, dudak ve kaştır. Tüm yüze de uygulanabilir.

Peki Kalıcı Makyaj Gerçekten de Kalıcı Mıdır?

Kalıcı Makyaj elbette vücudumuza yaptırdığımız dövme gibi kalıcı değildir. Çünkü hem tekniği hem de renk vermesi için kullanılan madde farklıdır.

Kalıcı makyajın ömrü 1-5 yıl arasında değişmektedir. Buna, kişinin o bölgeye uyguladığı bakımdan teninin rengine kadar bir çok faktör etki eder.

Örneğin, esmer ciltlerde kalıcı makyaj daha uzun süre dayanır. Açık renkli cilde sahip kişilerde süre daha azdır. Buna bağlı olarak yenileme veya rötuş gereklidir. Bir de yaş faktörü burada da karşımı çıkıyor. Genç yetişkinlerde cilt yenilenme devam ettiği için kalıcı makyajın rengi ve şekli süre geçtikçe daha hızlı değişime uğramaktadır.

Eğer organik sertifikalı ürünlerle kalıcı makyaj yaptıracaksanız kalıcılık süresi 2-5 yıl arasında değişir. Yine aynı şekilde sağladığınız bakım, yaş ve ten renginize göre değişiklik gösterecek ama zararı daha az olacaktır.

Kalıcı Makyajda Kullanılan Ürüne Dikkat

Kalıcı Makyaj denilince aklımıza hemen iğne veya çeşitli renk sağlayan boyalar gelir. Fakat bu tür işlemlerden uzak duranlar için uzun süre dayanan ruj veya göz farı gibi ürünlerde mevcut. Hatta yıkansanız bile akmayan rimel... Anlayacağınız iyi gibi görünen ama pekte masum olmayan ürünler. Çünkü ana maddeleri GLUTEN!

Gluten gibi vücudumuza oldukça zararlı ürünler bir makyaj malzemesinde karşımıza çıkıyor. Çünkü derinize iyice yapıştırıyor. Yani sürdüğünüz bir ruj saatlerce bozulmadan sizinle kalıyor. Fakat bu zararlı madde, cildinize temas ettiği andan itibaren gözeneklerinizden cilt altına nüfus ederek mide ve bağırsaklarınıza kadar gidiyor. Ve yine aynı şekilde sadece dudağınıza veya gözünüze değil mide duvarınıza bile yapışıyor.

Diyeceğim o ki gluten gibi zararlı maddeleri içerin makyaj malzemelerinden kaçının.

Kaynak: HÜRRİYET - İnternet Haber