Erken Saç Beyazlamasının Nedenleri ve Saç Beyazlamasını Durduran Öneriler

Saç beyazlaması en az saçta oluşan kepek kadar önemlidir. Peki saç sağlığı için saç beyazlamasını durduran öneriler ve saç beyazlamasına yol açan faktörler nelerdir? Ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Erken Saç Beyazlamasının Nedenleri ve Saç Beyazlamasını Durduran Öneriler
Yayınlanma Tarihi : 13 Temmuz 2021 18:10

Saç beyazlanması sanılanın aksine sadece yaşı ilerlemiş bireylerde değil, her yaş gurubunda görünebilen bir problemdir. Aslında problem demekte doğru değil. Nasıl 'İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür' diyebiliyorsak saç beyazlamasına da normal yaklaşmamız gerekir. Elbette saç beyazlamasının bir çok nedeni olabilir. Göz ardı etmememiz gereken en önemli faktör 'genetik'tir. Sırasıyla; yaşam tarzı, beslenme tarzı, stres ve en önemlisi beslenme faktörleri gelir.

Erken saç beyazlaması sorunu çoğu insan için hayal kırıklığı olarak gelebilir.
Beyaz saç genellikle yaşlılıkla ilişkilendirilir ve bu nedenle olumsuz bir şey olarak görülür. Sağlıklı ve parlak saçlar, yaşı ne olursa olsun her bireyin ihtiyacıdır. Bu durumla daha iyi savaşmak için erken saç beyazlaması sorununu anlayın.

Saç, insan vücudunun estetiğine katkıda bulunur ve herkes sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmayı ister. Beyaz saçların ortak sorunu, her yaş grubundan deneyimli insandır. Sanılanın aksine yaşlılıkla sınırlı bir sorun değildir. Yaş bir faktör olmasına rağmen, diğer bazı faktörler de beyaz saç gelişimine katkıda bulunur. Araştırmalara göre , pigmentasyon (melanin) kaybı beyaz saçlar için ortak bulgudur.

Saçın Erken Beyazlamasını Etkileyen Faktörler

Saçın erken grileşmesini yaygın olarak etkileyen bazı faktörler şunlardır:

Genetik: Genler, insan vücudunun yaşam yolculuğunda kendini nasıl gösterdiğine büyük katkıda bulunur. Saçın ağarması büyük ölçüde genlere bağlıdır, bu nedenle etrafınıza baktığınızda ve ailenizde beyaz saçlı insanları görürseniz, er ya da geç beyazlama olması daha olasıdır.

Yaşam tarzı: Sigara içmek ve sürekli stresli rutin gibi çeşitli yaşam tarzı faktörleri, saçların erken beyazlaşması sorununa katkıda bulunabilir.

Sağlıksız beslenme: Sağlıksız bir diyetin tüketilmesi vücutta besin eksikliğine yol açabilir. Çeşitli çalışmalar bu iddiayı destek verdi.

Saçın Erken Beyazlamasıyla Mücadele Etmenin Yolları

Saçın erken grileşmesi sorununu çözmenin bazı yolları şunlardır:

1. Sigarayı bırakın: Birçok araştırma da, sigara saçın erken beyazlamasına neden olabileceğini kanıtlamaktadır. Kemik sorunları, kardiyovasküler hastalıklar ve doğurganlık sorunları gibi diğer sağlık sorunlarına da neden olabileceğinden sigara içmekten kaçının.

2. İyi yiyin: Doğru beslenmeyi sağlamak için vitaminler, omega-3, kalsiyum ve diğer temel besinler açısından zengin bir diyet yapın. Öğün atlamayın ve aşırı şeker ve işlenmiş gıda tüketiminden kaçının.

3. Saçınıza iyi davranın: Saçınıza iyi bakın ve düzenli aralıklarla yağlayarak, tarayarak ve yıkayarak onlara iyi bakın. Daha iyi dolaşım, sağlıklı ve gücü saçlar için saç derinize masaj yapın. Ayrıca, saça ciddi şekilde zarar verebileceğinden saçınızı çevre kirliliğinden koruyun.

4. Stresinizden kurtulun: Stresin saç beyazlamasına neden olduğunu belirtiliyor. Daha sağlıklı saçlar ve daha mutlu bir yaşam için stresi azaltan yöntemler uygulayın.

5. Kimyasallardan kurtulun: Saç ürünlerinde bulunan kimyasalların sürekli kullanımı zamanla saça zarar verebilir. Saç bakım ürünlerinizi dikkatlice seçin ve daha sağlıklı saçlar için daha güvenli ürünler kullanın.