Çok Fazla Saçım Dökülüyor Ne Yapabilirim?

Saç dökülmesi herkesin en çok takıldığı noktalardan bir tanesi. Ancak çözümsüz bir dert de değil. Önemli olan doğru yöntemi bulabilmek.

Çok Fazla Saçım Dökülüyor Ne Yapabilirim?
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 21:32

Saç dökülmesi 7 den 77’ye tüm vatandaşların muzdarip olduğu bir durum. Kimisinin saç dökülmesi genetikken kimisinin de dış etkenlere dayalı. Ortalığın böylesi karıştığı bir noktada vatandaşın da tedirgin olması çok normal. Genetik saç dökülmesi için maalesef yapılacak pek bir şey yok. Ancak dış etkenlere bağlı dökülmelerin çözümleri çok da zor değil.

Önemli olan doğru zamanda doğru yöntemi saçlara uygulamak. Saç dökülmesini önlemek için kimi zaman saçlara müdahale etmek gerekirken kimi zaman da saç derisine müdahalede bulunmak gerekli oluyor. Hangi zamanda nereye nasıl müdahalede bulunulacağı zor bir nokta değil.

Saçlarınıza Temas Eden Her Şeye Dikkat Edin

İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus stresli olup olmadığınızı kontrol etmeniz. Gün içinde sinirden tepenizde ateşler çıkıyorsa tebrikler aşırı derecede stresli ve sinirli bir insansınız. Bu durum şüphe yok ki saç derisi ve saç köklerini çokça etkileyecekti. Stressiz olabilmek bu dönemde neredeyse imkansız. Ancak strese sebep olan faktörleri belirleyerek bir refleks geliştirmeniz her şeyi çözecektir.

Bir diğer nokta ise uyuduğunuz yastık ve uyurken kullandığınız araçların durumu. Bu maddeye uyku rutininiz de eklenebilir. Uyuduğunuz yastığın saten ya da ipek kumaşla kaplı olması saçlarınızın koparak dökülmesini engelleyecektir. Ayrıca yatarken uyku bandı kullanıyorsanız bunun da ipekten olması kadınsanız kullanılan saç tokanızın satenden üretilmesi saç dökülmesini yarı yarıya azaltacaktır.

Bol Bol Sıvı Tüketin

Saç dökülmesini engelleyecek bir diğer nokta ise çok su içmektir. Susuz kalan ağaçları ve çiçekleri hayal edin. Su bulamadıkları için gitgide çürürler ve en sonunda ölür giderler. Saç kökleri de canlı olduğundan suyun olmayışı çiçekteki aynı etkiyi köklerde oluşturacaktır. Uyku düzeniniz ve uyku öncesi rutininiz saçlarınızın dökülmesi konusunda bizlere ipucu verecektir.

Eğer günde 8 saatten az uyuyorsanız ve uyumadan önce elektronik aletlerle içli dışlı iseniz o zaman saç dökülmesi kaçınılmazdır. Kişilerin uykularını tam alamaması uyku bozukluğuna ve hormon bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu durum ise saçların koparak dökülmesi dediğimiz durumu ortaya çıkarmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.