Whatsapp yeni karar aldı hiç bekletmeden de devreye koydu

Gizlilik konusunda zaman zaman eleştirilerin odağı haline gelen mobil uygulama platformları arasında en güçlü iletişim araçlarından olan Whatsapp şaşırtıcı bir karar aldı ve hemen devreye koydu..

Whatsapp yeni karar aldı hiç bekletmeden de devreye koydu
Yayınlanma Tarihi : 16 Haziran 2021 16:57

Whatsapp sadece Türkiye'de değil dünyanın dört bir ucunda kullanılan bir mobil uygulama platformu. Whatsapp sayesinde ücretsiz dosya gönderilebiliyor görüşme yapılıyor ve yazışma yapılıyor. Açıkçası Whatsapp hayatımıza girdiği günden itibaren büyük kolaylıklar getirdi.

Şimdi Whatsapp konusunda çok çarpıcı bir gelişme yaşandı. Alınan kararın da ayrıntıları belli oldu.

Whatsapp yeni karar aldı: Gizlilik konusunda kampanya

2020 yılının sonlarından itibaren WhatsApp’ın aldığı kararlar vatandaşlar arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. WhatsApp yönetimi ise daha fazla güvenlik talep edilmesini hem hükümetlerden hem kullanıcılardan bekliyor.

Whatsapp son dönemde gerçekleştirdiği politika ve kararlarla kullanıcıların büyük tepkisini almıştı. Son olarak ise Whatsapp ilk gizlilik odaklı reklam kampanyasını başlattığını duyurdu.

Gizlilik odaklı reklamlar İngiltere ve Almanya'da bulunan Whatsapp kullanıcılarında başladı.

Whatsapp yönetimi ayrıca Ülkelerin hükümetlerinden gelen ‘’şifrelemede taviz verme’’ konusunda Whatsapp’ın sağlam bir duruş sergilediğini ifade etti. Buna karşın Whatsapp yetkilileri daha fazla güvenlik talep edilmesini hem hükümetlerden hem kullanıcılardan bekliyor.

WHATSAPP ŞİFRELEMESİ NASIL KULLANILIYOR?

WhatsApp, programlarında uçtan uca şifreleme sistemi kullanıyor. Yani kullanıcıların attığı mesajlar, sadece o anda gönderilen ve gönderen cihazlar tarafından görülebiliyor. WhatsApp'ın kendisi ya da sahibi olduğu Facebook firması ise, hiçbir mesajı göremiyor, müdahale edemiyor ve legal süreçlerde asla kullanamıyor.

İngiltere ise bu duruma karşı çıkıyor. Hükümet yetkililerine göre uçtan uca şifreleme "Yasadışı içerik paylaşımıyla mücadelede kabul edilemez" durumda.

FACEBOOK GENİŞ ÇAPLI KULLANACAK

Bir diğer sosyal medya devi Facebook’da şifreleme sistemini daha geniş çaplı olarak kullanmayı planladığını duyurdu.

Dünya üzerindeki bazı ülkelerde ise whatsapp yasak. Örnek olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde whatsapp kullanılmıyor. Hindistan’da whatsapp ile mahkemelik durumda.

Whatsapp’ın yeni politikalar getirmesi ile birlikte bazı ülkelerinde programı yasaklamasından endişe ediliyor.

WHATSAPP: YASADIŞI İÇERİKLE MÜCADELE EDİYORUZ

Whatsapp yetkilileri ise yasadışı materyalin ya da büyük ölçekte paylaşılan yanlış bilgilerin engellenmesi için bazı programlar geliştirdiklerini ifade ediyor.

Whatsapp 1 ay boyunca yaklaşık 2 milyon hesabı bloke ediyor. Ocak 2021’de, WhatsApp'ın kullanım koşullarında değişiklik gören kullanıcılar, artık bilgilerinin Facebook'la paylaşılacağını düşünerek platformdan ayrılmaya başlamıştı.

Kişisel mesajların gizliliği kalmayacağına inanan binlerce kullanıcı, uygulamadan çıkarak Signal, BİP ya da Telegram'a geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.