WhatsApp onay aldı. Artık para gönderilebilecek

Mobil uygulama devi WhatsApp beklenen onayını aldı. Artık WhatsApp pay üzerinden para transferi mümkün olabilecek.

WhatsApp onay aldı. Artık para gönderilebilecek
Yayınlanma Tarihi : 27 Kasım 2021 18:09

Mobil uygulama devi WhatsApp bir süredir ödeme sistemleri üzerinde çalışıyordu. Özelliği ilk olarak Hindistan'da test etmek isteyen WhatsApp yönetimi bunun için ödeme kurumlarına başvuruda bulunmuştu.

Shiftdelete.net sitesinden Yiğit Ali Demir'in aktardığı habere göre WhatsApp söz konusu özelliği test edebilmek için Hindistan'da onay aldı. Buna göre yakında Hindistan üzerindeki milyonlarca kullanıcı WhatsApp üzerinden tıpkı bir banka uygulaması gibi para gönderim veya alım işlemi yapabilecek.

Uygulamanın Hindistan'da başarılı olması durumunda Avrupa ülkelerinde de devreye alınması bekleniyor.

Türkiye'de ise şimdilik vergisel sorunlar nedeniyle WhatsApp üzerinden para gönderme veya almanın uzak bir ihtimal olduğu konuşuluyor.

WhatsApp yayınladığı peş peşe yeni özelliklerle rakiplerini geride bırakmayı hedefliyor. Söz konusu WhatsApp pay özelliği dünya genelinde kullanıma açılırsa bu durumunda para transferi yapan çok sayıda site veya uygulamanın da etkilenmesi bekleniyor.

Öte yandan WhatsApp yönetimi Hindistan'da şimdiye kadar tam 160 banka ile anlaşma sağlamış durumda. Özelliğin test aşamasında olumlu yanıt alması durumunda en geç 2022 yılının sonlarına doğru diğer ülkelerde de kullanıma açılması bekleniyor.

İlgili Haberler