Uğur Şahin yeni aşı için tarihi açıkladı! BioNTech’ten mRNA tabanlı yeni aşı müjdesi geldi

Bulduğu koronavirüs aşısıyla dünyaya adını duyuran Uğur Şahin yeni aşı müjdesini açıkladı.

Uğur Şahin  yeni aşı için tarihi açıkladı! BioNTech’ten mRNA tabanlı yeni aşı müjdesi geldi
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 21:34

Uğur Şahin dünyaya adını bulduğu Koronavirüs aşısıyla duyurdu. O günden sonra gazetelerin manşetlerinden düşmeyen Uğur Şahin bugün yine çok sayıda gazetenin manşetindeydi.

Yurt gazetesinde yayınlanan bir habere göre Uğur Şahin yeni aşı müjdesini duyurdu: Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BioNTech CEO’su Dr. Uğur Şahin sıtma aşısının klinik denemelerine 2022’nin sonuna kadar başlamayı planladıklarının müjdesini verdi..

Dünyanın sayılı ilaç şirketlerinden biri olan Alman ilaç üreticisi BioNTech, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir hastalık olan sıtmayı önlemek için mRNA tabanlı bir aşı geliştirmeyi hedeflediğini ilan etti.

Gelen bilgilere göre ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ile birlikte onaylanan ilk Covid-19 aşısını geliştiren şirket, 2022′nin sonuna kadar aşıyı test eden klinik denemelere başlamayı hedeflediğini açıkladı..

Ayrıca BioNTech, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Komisyonu ve diğer kuruluşların yeni aşının erken planlama aşamasına dahil olduğunu, gerekli altyapıyı belirlemek ve kurmak için destek sunduklarını duyurdu..

NTV'nin geçtiği habere göre ise Sevindiren müjdeyi duyuran BioNTech CEO’su Dr. Uğur Şahin yaptığı açıklamada “Pandemiye verilen yanıt, tüm kilit paydaşlar ortak bir amaç için birlikte çalıştığında bilim ve inovasyonun insanların hayatlarını değiştirebileceğini gösterdi. Yeniliklerimizi onlara en çok ihtiyaç duyanlara ulaştırmaya kararlıyız” açıklamasında bulundu..

SITMA HASTALIĞI NEDİR?

Bir çok kişide görülebilen Sıtma Acıbadem'de yer alan habere göre plazmodium adı verilen bir parazitin sebep olduğu ateşli bir hastalıktı olarak bilinir. Öte yandan Parazit, dişi anofel sivrisineklerin ısırıkları yoluyla insanlara ulaşır. Ayrıca Sıtmaya sahip kişiler genellikle yüksek ateş ve titreme ile kendilerini çok hasta hissederler tedavi edilmezse vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir.

SITMA BULAŞIR MI?

En çok merak edilen başka bir konu ise Sıtma hastalığının bulaşıcı olup olmadığıdır bu konuda da TRT haber ayrıntılı cevabı veriyor Sıtma, Plazmodium adı verilen, tek hücreli ve hücre içi parazit ile oluşan bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Vücuda zarar veren bu Parazit, esas olarak, karaciğer hücrelerini ve alyuvarları tutar. Aynı zamanda İnsan kanı ile beslenen sivrisinekler tarafından, hasta ya da paraziti taşıyan insandan alınarak sağlam insanlara taşınır ve onları da sonrasında hastalandırır.

Kaynak: NTV - TRT HABER - OBJEKTİF PORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.