Sonunda Beklenen Oldu Türkiye'den WhatsApp konusunda alınan karar açıklandı

Son bir kaç aydır WhatsApp ve Türkiye arasında kriz yaşanmaktaydı. Türkiye'nin WhatsApp konusunda almış olduğu kararla ilgili ayrıntılar belli oldu.

Sonunda Beklenen Oldu Türkiye'den WhatsApp konusunda alınan karar açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2021 22:51

Whatsapp aylardır Türkiye gündeminden düşmüyordu hem kullanıcılar hem yetkililer alınan karardan ötürü rahatsızlardı bu duruma karşı Türkiye harekete geçip bir inceleme başlatmıştı incelemenin sonrasında ise alınan kararın ayrıntıları belli oldu.

Bazı basın yayın organları tarafından da o detaylar flaş gelişme olarak duyuruldu.

Rekabet Kurulu WhatsApp ilgili soruşturmanın gerekçesini açıkladı!


Rekabet Kurulu WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine ilişkin 11.01.2021 tarihinde 21-02/25-M sayılı kararıyla soruşturma başlatmıştı. İşte o soruşturmanın gerekçeli kararı yamlandı. Peki gerekçeli kararda hangi ifadeler var? İşte detaylar.

Rekabet Kurulu sosyal paylaşım platformu WhatsApp'la ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin gerekçeli kararı internet sitesi üzerinden yaymladı. Kararda, soruşturmanın kapsamından WhatsApp Inc.’in çıkarılmasına karar verildiği vurgulandı.

Yapılan yeniden değerlendirmenin sonucu olarak 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 11. maddesi çerçevesinde Rekabet Kurulunun kararının kaldırılmasına ya da değiştirilmesine yer olmadığına değinildi. Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolunun açık olduğu hatırlatıldı. Alınan kararların Kurul Üyesi Ahmet ALGAN’ın farklı gerekçesi ve OYBİRLİĞİ ile alındığına dikkat çekildi.

Öte yandan Gerekçeli kararda Rekabet Kurulu üyesi Ahmet Algan imzasıyla yer alan farklı gerekçede ise,Soruşturma tarafı teşebbüslerin, Türkiye’deki kullanıcıların gerek herhangi bir Facebook ürününün kullanımıyla paylaşılan gerekse de ağ kullanırken tarayıcı veya cihaz aracılığı ile otomatik olarak iletilen verilerinin, kendi aralarında paylaşılmasının gerekli olduğu vurgulandı.

Sosyal paylaşım platformu WhatsApp gizlilik sözleşmesini ilk olarak Ocak ayında kullanıcılarına sunmuştu. Geçtiğimiz haftalarda da Whatsapp 15 Mayıs’ta yaptıkları "kişisel mesajlarınızı göremiyoruz" ve "hesabınızı silmeyeceğiz" açıklamalarının ardından bir açıklama yapmış, güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için WhatsApp'ın işlevselliğini sınırlama planları olmadığını belirtmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.