Metropoll'ün Şaşırtan Seçim anketi: AK Parti gidecek

Metropoll'ün son seçim anketine göre, AK PARTİ'nin iktidarı sürdüreceğine inananların oranı yüzde 37,8 seviyelerine kadar geriledi.

Metropoll'ün Şaşırtan Seçim anketi: AK Parti gidecek
Yayınlanma Tarihi : 10 Ekim 2021 22:20

Bir zamanlar AK Parti girdiği her seçimde birinci çıkan ve muhalefete açık ara fark atan bir partiydi. Öyle ki ülkede her 2 kişiden 1'inin oy verdiği parti olan AK PARTİ gerek genel gerekse yerel siyasette zirveyi hiç bir partiye bırakmıyordu.

BÜYÜ BOZULDU

31 Mart yerel seçimlerinde AK PARTİ büyük bir deprem yaşadı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çok sayıda büyükşehir AK PARTİ tarafından kaybedildi. Sonrasında ise yenilmezlik büyüsü bozuldu

GENELDE DE İKTİDAR GİDEBİLİR

Yerelde iktidarı kaybeden AK PARTİ'nin genelde de iktidarı kaybedebileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Duvar'da yer alan habere göre: MetroPOLL Araştırma şirketinin Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, Eylül 2021 tarihli 'AK Parti Gelecek Seçimi Kazanır mı?' anketinin sonuçlarını paylaştı.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde verilen oylar baz alındığında, “AK Parti gelecek seçimi kazanır mı?" sorusunu yanıtlayan AK Partililerin yüzde 65,8'i "evet" yanıtı verdi. AK Partililerin yüzde 25,7'si ise "AK Parti gidecek" dedi.

Öte yandan söz konusu ankete katılan seçmenlerin yüzde 53,7'si AK Parti'nin gelecek seçimlerde iktidardan düşeceğini öne sürdüler. Ses getiren bu ankete göre AK Parti'nin iktidarını sürdüreceğine inananların oranı ise sadece yüzde 37,8.

CHP SEÇMENİ KENDİNDEN EMİN

Söz konusu ankette CHP seçmeninin kendinden emin olduğu görüldü buna göre CHP seçmeninde “AK Parti gidecek” diyenlerin oranı yüzde 83,2 çıktı. Ve Bu oran İYİ Parti'de 79,2 olurken, HDP'de ise 79,7 seviyesinde çıktı.

MHP'DE DE KESKİN BİR DÜŞÜŞ VAR

Anketteki ilginç bir veri ise AK PARTİ ile iktidar ortağı olan MHP'lilerin de AK PARTİ'nin iktidar kalabileceğine inanmaması oldu. Aynı seçimde MHP'ye oy verenlerin yüzde 55,2'si "AK Parti iktidarını sürdürecek", yüzde 38,3'ü ise "İktidardan düşecek" yanıtını verdiler.

ERKEN SEÇİMDE NE OLACAK?

Öte yandan yayınlanan çok sayıda seçim anketine bakıldığında seçimin ikinci turda sonuçlanabileceği ve hiç bir ittifakın ilk turda yüzde 50 oy oranına ulaşamadığı görülüyor