Instagram, İki Yeni Özelliğini Test Ediyor

Bu yazıda, Instagram'ın canlı yayın ve hikayeler için planladığı iki yeni özelliği test etmesi konu alınmaktadır.

Instagram, İki Yeni Özelliğini Test Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 20:50

Instagram, kullanıcılarını uygulama içerisinde daha uzun süre tutabilmek amacıyla geliştirdiği iki yeni özelliği test ediyor. Canlı yayın ve hikayeler için uygulanacak olan bu iki yeni özelliğin yakın bir zamanda kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor.

Instagram Canlı Yayın ve Hikayeler İçin Planladığı İki Yeni Özelliğini Test Ediyor

InstaLeaks'ten aktarılan bilgiye göre ilk tespit edilen özellik, canlı videolar için sunulacak olan bir PIP (picture in pictıre) penceresi. PIP, temel olarak kullanıcıların ekranda çift pencere açabilmesine olanak sağlayan bir özellik. PIP sayesinde ekranda bir pencere daha küçük konumda, diğeri daha büyük konumda olacak şekilde ayarlama yapılabiliyor.

Canlı yayınlara getirilecek olan bu PIP özelliği sayesinde canlı yayınlar, artık kullanıcılara daha küçük bir pencerede sunulabilecek. Bu sayede Instagram'da gezinme ve canlı yayını izleme işlemlerini aynı anda gerçekleştirebileceksiniz.

Instagram, bu özelliğin yanı sıra hikayelerin mahremiyeti üzerine de bir çalışma yürütüyor. Önceden kullanıcıların attığı her hikaye, tüm takipçileri tarafından görülüyordu. Sonrasında ise kullanıcıların, hikayelerini yalnızca istedikleri kişilerle paylaşmalarına olanak tanıyan "Yakın Arkadaşlar" adında bir özellik piyasaya sürüldü. Şu an ise uygulama, "Özel Hikayeler" adında bir özelliği kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Bu özellik hakkında net bir bilgi bulunmazken belli arkadaş grubunun birbiri arasında hikaye paylaşabilmesine olanak sağlayan bir özellik olarak kullanıcıların karşısına çıkacağı tahmin ediliyor.

Instagram, DM İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi

Sosyal medya platformları, tüm insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir mecra haline geldi. Bununla beraber bu platformdaki kötü niyetli insanların sayısı da bir hayli artmış durumda. Bu durum, beraberinde bu platformları kullanan insanların, bu art niyetli kişiler tarafından taciz edilmesine sebep olabiliyor.

Instagram, bu durumu dikkate alarak uzun süredir üzerinde çalışmış olduğu yeni bir aracını duyurdu. Bu yeni araç, emoji, ifadeler ya da doğrudan atılan mesajları otomatik olarak filtreleyebilme kabiliyetine sahip olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.