Fay Uzmanından Korkutan deprem açıklaması! ‘Bu bölge çok riskli hazırlıklı olalım’

Deprem ve fay uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan açıklama... Riskli bölgeyi açıkladı

Fay Uzmanından Korkutan deprem açıklaması! ‘Bu bölge çok riskli hazırlıklı olalım’
Yayınlanma Tarihi : 06 Ekim 2021 22:10

Son günlerde meydana gelen depremlerle ilgili önemli bir uyarı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Burdur'da bir deprem meydana gelmişti. Bu depremin ardından bölge halkına önemli bir uyarı var.

Deprem ve fay konusunda Türkiye'deki uzman isimlerden birisi olan Naci Görür'e ait bu uyarı. Ege Haber'in servis ettiği habere göre Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak lazım” açıklamasında bulundu.

Öte yandan gelen bilgilere göre Burdur’da 3 Ekim’de sabah saatlerinde meydana gelen 4.1 büyüklüğünde depremin ardından akşama kadar çok sayıda artçı depremler gerçekleşmişti.

Bu depremlerle ilgili Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de bölgedeki hareketlilikle ilgili görüşlerini paylaştı.

“BURDUR ÇEVRESİ HAREKETLİ” DEDİ VE HERKESİ UYARDI


Konuyla ilgili açıklamasında “Burdur çevresi hareketli” ifadelerine yer veren Görür, “Akyayla’da 4,2 ve daha sonra da Kestel ve Kapaklı’da daha küçük ve muhtemelen artçı olan depremler oldu. Bu depremler Fethiye-Burdur Fay Zonunun D-GD’daki graben sistemi içerisinde” uyarısında bulundu..


Ayrıca 1914 yılında Burdur’da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremle ilgili de bilgilendirmede bulunan Naci Görür, şunları söyledi:

Naci görür söz konusu açıklamasında ''Bugünkü deprem de o yörede olduğu için kısa bir bilgi vereceğim. 1914 depremi Fethiye-Burdur Fay zonunda oldu. Büyüklüğü 7,0’diydi. Yörede kimi yerler depremi IX şiddetinde hissetti. Burdur ve Isparta’da. büyük hasar olmuş, toplam 2 bin 344 insan ölmüş, 17 bin ev yıkılmıştır. Görüldüğü gibi Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak lazım'' diyerek uyardı..

BURDUR'UN NÜFÜSÜ KAÇ?

Naci Görür'ün açıklamasının ardından Burdur hakkında da çok sayıda kişi araştırma yapmaya başladı. Akdeniz bölgesinde yer alan şirin bir vilayettir. Burdur Toplam nüfusu yaklaşık 2016 sayımına göre 264,779 olarak kaydedilmiştir.

Burdur'a bağlı ilçeler ise şu şekildedir

Ağlasun
Altınyayla
Bucak
Çavdır
Çeltikçi
Gölhisar
Karamanlı
Kemer
Tefenni
Yeşilova

İlgili Haberler