Erken Seçim İçin Beklenmedik Gelişme Devlet Bahçeli'nin Aklındaki Tarih Belli Oldu!

Korkusuz yazarı Ahmet Takan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhur İttifakı kararıyla ne zaman erken seçim istediğini açıkladı.

Erken Seçim İçin Beklenmedik Gelişme Devlet Bahçeli'nin Aklındaki Tarih Belli Oldu!
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2021 15:50

Türkiye'de genelde erken seçimler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin aldığı karar doğrultusunda gerçekleşiyor yaklaşık 20 yıldır. DSP ve Anavatan partisi ile iktidar ortağı olan MHP ani bir kararla erken seçime gitme kararı almış ve sonrasında ise AK PARTİ iktidara gelmişti.

2015 Yıllarında da tekrar bir koalisyon süreci ortaya çıkmış ve o dönemde koalisyona karşı çıkan MHP tekrar bir erken seçime gidilmesine neden olmuştu.

Şimdilerde ise AK PARTİ ile ittifak ortağı olan MHP'nin ne zaman erken seçime gitme kararı alacağı çok merak ediliyor.

Yaşanan bu gelişme doğrultusunda bugün Korkusuz gazetesi yazarlarından Ahmet Takan Devlet Bahçeli'nin aklındaki seçim tarihi hakkında bir yazı yazdı. Şimdilerde muhalefet erken seçim için bastırsa da AK PARTİ Karşı çıkıyor ve seçimin 2023 yılında olacağını öne sürüyor. Ahmet Takan'a göre ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimin çok daha erken olmasını istiyor..

Ahmet Takan'ın konuyla ilgili Korkusuz gazetesinde yazmış olduğu yazıdan detaylar şu şekilde:

Sarayiçi rektörlerinden Melih Bulu getirildiği gibi gönderildi!..

Bu işin, bugünlerde çokça konuştuğumuz seçim ve erken seçim tartışmaları ile ilgisi olabilir mi?.. Hatta soruyu biraz daha zorlayalım; erken seçimin işaret fişeklerinden biri olabilir mi?..

“Hoppalaa” çekmeyin… Çok sıcaklar yüzünden güneş beynime geçmiş sanmayın…

Machiavelli günümüzde yaşasaydı, Tayyip Erdoğan’ı ellerinden öper, kesin bağlılıklarını bildirirdi. Erdoğan, düşüremediği kaleleri ele geçirmek için her yolu mubah sayan siyasetçi tipinin önde gelenlerindendir. Ve de kazanmak adına… Erdoğan için Boğaziçi Üniversitesi karşı mahallenin en önemli kalelerinden biriydi. Kaleyi düşürmek ve kendi yanına almak uğruna bundan sonra farklı yöntemler deneyeceğinden kimse kuşku duymasın. Ancak, her zaman olduğu gibi Tayyip Erdoğan algıya oynuyor. Boğaziçi Üniversitesi rektörünü görevden alınca geri adım mı atmış oldu?.. Görüntü Erdoğan’ın işine gelmiş olabilir. Neden mi?..
Son günlerde MHP kulislerinde ilginç söylentiler dolaşıyor…★★★

Seçim, erken seçim tartışmalarına MHP kulislerindeki iddialarla ışık tutmaya çalışalım. Öncelikle, MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim kanununun değişmesindeki aşırı isteksizliği ve AKP’nin önerdiği daraltılmış bölge sistemini kesinlikle istemediğini not edelim. Gelelim, Balgat dükalığının koridorlarında neler konuşulduğuna;

-Devlet Bahçeli, erken seçimin tarihini Kasım 2022 olarak belirledi. Bu tarih gelişmelere göre daha erkene, ilkbahar aylarına da çekilebilir.

-Devlet Bahçeli “Kanal İstanbul”dan rahatsız. “Çok sıkıntılı bir süreç” diyor.-Devlet Bahçeli, AKP’nin 7-8 ballı maaş alan bürokratlarından çok rahatsız. “Milletin hali böyle iken bunlar olmaz” diyor. Tayyip Erdoğan, bu sıkıntıya yönelik yakında bir operasyon yapabilir.

-Devlet Bahçeli, Deniz Baykal ile ilgili son açıklamalarını değerlendirirken Zülfü Livaneli’ni “Sorosçu” ilan etti.

-Devlet Bahçeli’de sahaya inecek. Güneydoğu illerine de çeşitli ziyaretler yapacak.

★★★

Eveet!.. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yakın çevresine yaptığı bu değerlendirmelerle ilgili mini bir durum analizi yapalım;

Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’na bağlılığını sürdürmesi için 2022 Kasım ayından evvel seçim yaptırması lazım. Neden?.. Eriyen MHP’nin tamamen dibe vurmaması için bugünkü seçim sistemine ve ittifaka ihtiyacı varda ondan. Bu yılın ekim ayına kadar TBMM’den bir seçim kanunu değişikliği çıkamayacağı görünüyor. Hal böyle olunca daha sonra yapılabilecek bir düzenleme olursa o da anayasanın 1 yıllık süre şartına takılır ve seçim otomatikman 2023’e kalır. (MHP kaynakları, “Devlet Bahçeli, ilan ettiği ‘Cumhurbaşkanı adayımız Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmez ise 2023 ‘e kalacak seçimde onun adaylığını Türkiye ve dünyada tartıştırmak istemez” diyor.)

Bakın!.. Devlet Bahçeli, “Serok Erdoğan”a bile ses çıkaramadı. Yeni “çözüm süreci”ne destek veren Devlet Bahçeli, erken seçim çıkışı yaparsa bunu “Halktan güvenoyu istiyoruz” gerekçesine dayandırabilir.

Bir de tüm bunların değişen dünya sistemi ile çok yakından alakası var…

ABD Başkanı Biden’ın 14 Haziran Brüksel tebligatlarından sonra dünya sistemi değişiyor… Çok belli!.. Türkiye’deki eski NATO yapılanması ve bunun derinliklerindeki isimler de değişecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ne tarafa karşı gardını almaya çalışıyor?..

Tayyip Erdoğan’ı nereye doğru sürüklemek istiyor?..

Bahçeli yönünü ne tarafa çevirecek?..

Eldeki bilgilere göre hele iddia kapsamında kalan söylentilerle net ve daha ileride analizler yapabilmenin imkanı yok.

O zaman… Her zamanki gibi, bekleyelim görelim modunda izlemeye devam edeceğiz…

Kaynak: Korkusuz Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.