Erdoğan'ın Aday Olabilmesi için önündeki tek seçenek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerde aday olabilmesi için önündeki tek seçeneği Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak açıkladı.

Erdoğan'ın Aday Olabilmesi için önündeki tek seçenek
Yayınlanma Tarihi : 11 Eylül 2021 17:25

Olası bir seçimde veya 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olup olamayacağı tartışılıyor.

Muhalefetin iddiasına göre Erdoğan iki kez üst üste seçildiği için anayasa gereği üçüncü kez aday olamaz.

Ancak Erdoğan'ın aday olabilmesi için meclisin bir erken seçim kararı alması gerek.

Bu konu hakkında Saadet Partisi'nin eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ta TV5'te katıldığı programda flaş açıklamalarda bulundu.

Gerçek Gündem'in geçtiği habere göre: Mustafa Kamalak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olamayacağı konusunda "Eğer gerçekten seçimler 2023'te, vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey anayasaya göre aday olamaz. Meclis erken seçime karar verirse o zaman Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok" ifadelerini kullandı.

SEÇİM 2022'DE OLACAK İDDİASI

Öte yandan muhalefetin gündeme getirmiş olduğu bu iddialara iktidar kanadı ve anketçilerden de açıklamalar geliyor. Özellikle bir çok anketçi muhalefet zaten erken seçimle yatıp erken seçimle kalktığı için Erdoğan'ın adaylığı pekte sorun olmayacak.

Bir gece ansızın AK PARTİ veya MHP haydin hodri meydan seçime gidelim diyerek muhalefeti hazırlıksız yakalayabilir.

Öyle bir durumda da Erdoğan'ın aday olması pekte sorun olmaz görüşünü dile getiriyorlar.

2023 yılında yapılması beklenen seçime hazırlanan AK PARTİ ve MHP ise seçim sisteminde bazı değişikliklere gitti. O değişikliklerden biri geçtiğimiz günlerde duyurulan seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye çekilmesiydi..