Cep Telefonu olan herkesin 15 Temmuzdan Önce E-Devlet üzerinden yapması gerekiyor

Cep Telefonu kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir duyuru yapıldı. 15 Temmuz 2021 öncesi E-Devlet üzerinden herkesin yapması gerekiyor

Cep Telefonu olan herkesin 15 Temmuzdan Önce E-Devlet üzerinden yapması gerekiyor
Yayınlanma Tarihi : 13 Haziran 2021 20:00

Cep telefonu kullanıcılarını ilgilendiren çok önemli bir duyuru yapıldı. Basında yer alan bu duyuruyu herkesin yapması gerekiyor. Ayrıntıları sizler için derledik.

Cep Telefonu kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir düzenlemeye gidildi. Yararlanmak için herkesin E-Devlet üzerinden işlem yapması gerekiyor.

15 TEMMUZ TARİHİNE DİKKAT!

RED EDİLMEZSE MESAJ GELMEYE DEVAM EDECEK

Vatandaş telefona gelen ticari mesaj yoğunluğundan şikayetçi. Vatandaşlar artık cep telefonlarına gönderilecek olan ticari mesajları önceden engelleyebilecek. Devlet tarafından Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) vatandaşların kullanımına açıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklamaya göre İletişim adresi sayısı 150.000 adedin altında olan hizmet sağlayıcılar için geçmiş tarihli izinlerin vatandaşlar tarafından kontrolünün başlayacağı aktarıldı. Böylece vatandaşlar, 15 Temmuz tarihine kadar e-Devlet üzerinden ret haklarını kullanabilecekler.

TİCARET BAKANLIĞI DUYURDU

Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan İYS sisteminde İletişim adresi sayısı 150.000 adedin altında olan hizmet sağlayıcılar için geçmiş tarihli izinlerin vatandaşlar tarafından kontrolünün başlayacağı açıklandı. Vatandaşların red hakkı bulunuyor. Peki nasıl? Vatandaşlar 31 Mayıs 2021 tarihine kadar İYS sistemine izinleri kaydeden işletmelerin kendilerine mesaj göndermesini engellemek isterse ret haklarını kullanabilecek.

“İLETİ ALMAK İSTEMEDİĞİNİZDE RET HAKKINIZI KULLANABİLİRSİNİZ”

Konuya yönelik açıklamada “tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021’den itibaren İYS ekranlarında görebilir ve bu onayları 1 Haziran 2021 – 15 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilirsiniz. Bu süreler içinde ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan onaylar geçerli sayılacaktır.” İfadelerine yer verildi.

İYS sistemi ile ilgili açıklamada “Ticari elektronik ileti izinlerinizi artık tek noktadan kolayca yönetebilir, dilediğiniz hizmet sağlayıcı ve marka için onay verebilir” dendi. Ayrıca “ileti almak istemediğinizde ret hakkınızı kullanabilirsiniz” ifadesi de kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.