Ziraat Bankası’nda hesabı olanlar için 15 Haziran Yani bugün Son Gün Önemli Uyarı

Garanti BBVA gibi bankaların ardından Ziraat bankası önemli bir duyuru yaptı ve bankada hesabı olanlar için bugünün son gün olduğu duyuruldu! İşte o önemli duyuruya ilişkin ayrıntılar

Ziraat Bankası’nda hesabı olanlar için 15 Haziran Yani bugün Son Gün Önemli Uyarı
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2021 09:00

Çok sayıda Banka müşterilerini uyarmaya başladı. Kimse dikkate almıyor ama dikkate almak gerek. Özellikle kimse dikkat etmediği için bankadaki parası bloke olmuş oluyor. Peki o uyarı ne?

Bankacılık sektöründe zaman aşımı hesaplarınızı bloke edebiliyor. Son açıklama Ziraat Bankası’ndan geldi. Ziraat Bankası müşterilerine 15 Haziran 2021 tarihi uyarısı verdi. Bu tarihe kadar banka da hesabı olup 10 yıl işlem gerçekleştirmeyen müşterilerin hesapları zaman aşımına uğrayacak.

Vatandaşların büyük bir kesiminin çoğu banka da hesapları bulunuyor. Çalıştığımız şirketler veya ceza ve vergi mükellefi yurttaşlar hesap açtırabiliyor. Bazen bu hesapları ise unutabiliyoruz.

2015 yılında 9280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. Maddesinde yer alan ‘’Hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” kanunu gereğince müşterilerin işlem yapmadıkları hesaplar bloke ediliyor.

ZİRAAT BANKASI MÜŞTERİLERİNE ÇAĞRI YAPTI

Son olarak Ziraat bankası müşterilerine bu konuda önemli uyarıda bulundu. Banka’dan yapılan açıklamada 10 yıl içerisinde bankada hesabı olan müşteriler işlem yapmadıkları takdirde zaman aşımına uğrayacağı ifade edildi. 10 yıl içinde hesaplarında hiçbir işlem yapmamış Ziraat Bankası müşterilerinin 15 Haziran 2021 tarihine kadar yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmaları gerekiyor.

MEVDUAT HESAPLARI VE EMANETLER NE OLACAK?

Bir başka önemli husus ise ‘’Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler’’ sorusu. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmekte.

KENDİ ŞUBENİZE BAŞVURU GEREKİYOR

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada ayrıca ‘’Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler’’ konusunda da yine 15 Haziran 2021’e kadar müşterilerin hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devri sağlanacak.

PEKİ YATIRIM HESAPLARI NE OLACAK?

Ziraat Bankası’nın bir diğer uyarısı ise yatırım hesapları konusunda. Duyuruda ‘’Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte’’ ifadeleri kullanıldı.

Eğer müşteriler 15 haziran 2021 tarihine kadar işlem yapmadı ise yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecek.

Kaynak: Ziraat Bankası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.