Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatı Ne Olur?

Ülkemizde çalışanlar çeşitli yasal süreçler ile korunmaktadır. Çalışanı koruma yöntemlerinden biri de olan kıdem tazminatı zamanında ödenmesi gereken ödemeler arasında yer almaktadır.

Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatı Ne Olur?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 18:34

Kıdem Tazminatı Nedir?

Zamanında ödenmeyen kıdem tazminatı, çalışanların mağdur olmasına neden olmaktadır. Elbette her tazminat sürecinde olduğu gibi kıdem tazminatında da gerekli koşulların yerine getirilmediği takdirde yasal süreç başlamaktadır.

Vaktinde verilmeyen kıdem tazminatı ne olur sorusunun yanıtını vermeden hemen önce, kıdem tazminatı nedir sorusunun yanıtını vermek çok daha sağlıklı olacaktır. Kıdem tazminatı, bir çalışanın çeşitli nedenlerle işten çıkması durumunda işverenden alması gereken tazminattır.

Bir çalışanın kıdem tazminatından yararlanabilmesi için çeşitli koşulların yerine gelmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki ve en önemlisi, çalışanın işyerinde 1 yılını doldurmuş olmasıdır. Ayrıca işin sonlanması, çalışanın istifası ile değil, işverenin çalışanı işten kovması ile gerçekleşebilir. Buna ek olarak işverenin çalışanı işten çıkartma şekli de ziyadesi ile önemli ve belirleyicidir.

Kıdem Tazminatı Alınamazsa Ne Olur?

Emeklilik, evlilik, askerlik, ahlaka aykırı bir durumun gerçekleşmesi, yasadışı bir iş, çalışanın vefat etmesi ve bunun gibi nedenlerle işin sona ermesi durumunda kıdem tazminatı devreye girer ve kıdem tazminatı bireyin çalıştığı her bir yıl için bir aylık brüt ücret esas alınarak hesaplanır. Peki, işveren kıdem tazminatı vermezse ne olur ve çalışan hangi yöntemlerle kıdem tazminatını alabilir?

Eğer bir çalışan işten çıkartılmışsa ve kıdem tazminatını alamamışsa, yasal yollara başvuru yapabilir ve işvereni mahkemeye verebilir. Bu durumda mahkeme gerekli incelemeleri tamamladıktan sonra eğer çalışanın haklı olduğuna kanaat getirmişse bu durumda bahsi geçen kıdem tazminatının işveren tarafından faizli bir şekilde çalışana ödemesi gerekmektedir.

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Burada bahsedilen faiz oranı, rastgele hesaplanmamaktadır. Faiz oranı hesaplanırken sözleşmenin feshedilmesinden sonra mevduata uygulanabilecek en yüksek faiz esas alınır. Konu, İş Mahkemesi’nde görülmektedir. En yüksek faizden kastedilen ise o sırada bankalarda uygulanmakta olan en yüksek faizdir.

1475 sayılı İş Kanunu, bu konuda oldukça nettir ve daha çok çalışanı korumaktadır. Kıdem tazminatı her ne kadar hem çalışanı hem de işvereni eşit oranda koruyor olsa da tazminatın ödenmemesi durumunda çalışanın yararı öne çıkar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.