Yüksek Fatura Sorununa Çözüm Faturanız Yüksek Geliyorsa Bu yöntemle 118 TL ücretsiz olacak

Elektrik Faturası yüksek gelen vatandaşlara destek! Kimi 200 TL kimi ise 500 Türk lirası gelen faturalardan rahatsız oluyor. Ancak 118 TL'lik bir fatura desteği olacak..

Yüksek Fatura Sorununa Çözüm Faturanız Yüksek Geliyorsa Bu yöntemle 118 TL ücretsiz olacak
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2021 22:30

Özellikle yaz döneminde en yüksek gelen fatura elektrik faturası oluyor. Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılarla beraber yapılan ödeme desteklerinden biri de elektrik faturası yardımı oldu. Bu şartları karşılayanlara 118 lira fatura desteği...Elektrik faturaları seneye büyük zamlarla başlamıştı. Artık telefon şarjı, bilgisayar şarjı, ev aletleri ve televizyon derken çok daha fazla ihtiyaç duyulan elektrik enerjisine karşın kabarık faturalar can sıkabiliyor. Ancak faturayı 118 lira kadar daha az ödemenin bir yolu bulunuyor. Devletten elektrik faturası için destek ödemesi yaptığını duyurdu. Bu şartları taşıyan kişilerin faturalarının 118 TL'lik kısmı karşılanacak.

Oldukça kabarık gelen elektrik faturaları için ufak tasarruflar faturaya etki etse bile devlet maddi anlamda zorlanan kişiler için elektrik faturası desteği yaptığını duyurdu. Yayınlanan bildirideki şartlara uyanlar ise başvurularını gerçekleştirebilecek.

Şartları ne?

Elektrik faturası için destek; ispatlanmış muhtaç kişi, bakıma muhtaç engelli veya cihaza bağımlı şekilde yaşayanları kapsıyor. Buna göre ise 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında kişinin muhtaç olduğunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları için bir karar organı niteliği taşıyan Mütevelli Heyetleri'nin tespit ederek kanıtlanması gerekiyor.

Bunun yanında 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile kişinin bakıma muhtaç engelli olması gerekiyor. Ancak bakıma muhtaç olan Evde Bakım Yardımı alan engelliler söz konusu elektrik yardımından faydalanamıyorlar.

Elektrik faturası için destek ödeneğinden yararlanabilen kronik hastalık sebebi ile cihaza bağımlı şekilde yaşayanların ise bu durumlarını sağlık raporu ile ispatlamaları gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılıyor?

Üç destek şartından herhangi birini karşılayanlar, güncel bir elektrik faturası, hanede yaşayanların TC kimlik fotokopileri ve doldurulan başvuru dilekçesi ile beraber başvuru yapabiliyorlar. Başvuru için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine gidilmesi gerekiyor. İstenilirse kaymakamlıklar üzerinden de yaşanılan bölgede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılabiliyor. Başvurular tamamlandıktan sonra da TC Kimlik kartıyla beraber elektrik faturanızla birlikte PTT şubelerinden herhangi birine gitmek ve bilgileri iletmek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.