Youtuber'lara Türkiye'den Sevindiren Vergi Kolaylığı

Çok sayıda youtube yayıncısı Türkiye'de vergi cezası yemişti. Hükümet söz konusu uygulamadan geri adım atıyor..

Youtuber'lara Türkiye'den Sevindiren Vergi Kolaylığı
Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2021 09:49

Binlerce youtube ve adsense yayıncısına geçmişe dönük 5 yıllık inceleme yapan Maliye ve Hazine Bakanlığı cezalar yağdırmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan söz konusu incelemeler vergi müfettişlerince yürütülmüş gerek youtube gerekse de adsense üzerinde gelir elde eden yayıncılara telafisi mümkün olmayan cezalar kesilmişti.

Bu cezaların ardından çok sayıda kişi Vergi mahkemelerine başvurmuş ve dava konusu yapmıştı. Dava konusu yapmayan çok sayıda youtube yayıncısı ise Türkiye dışına çıkarak başka ülkelere yerleşmiş ve Türkiye'deki hesaplarını kapatmışlardı.

Şirket kurma zorunluluğu getirilmiş ve çok sayıda kişiye geriye dönük mükellefiyet kaydı açarak binlerce liralık cezalar kesilmişti.

Üstelik söz konusu ödemeler İrlanda Merkezli Google Adsense şirketi tarafından yapılmasına rağmen KDV'de talep edilmiş ve cezalı olarak bu ödemeler istenmişti.

Şimdi ise beklenmedik bir gelişme oldu.

Hükümete yakın Akşam gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde youtube yayıncılarına yönelik vergi kolaylığından söz edildi.

Yeni uygulama neyi getiriyor?

Youtuber'lara da vergi kolaylığı getiriliyor. Videolara reklam alarak para kazananlar, vergi mükellefi oluyor ve defter tutma zorunluluğu getiriliyordu. Bu zorunluluk kaldırılıyor. Bu kişiler yine vergi mükellefi olacak ancak bankadan kendilerine özel hesap açacaklar. Bankalar da onlara yatan paradan stopaj kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak.

CEZA KESİLEN VATANDAŞLAR NE OLACAK?

Şimdi herkesin en çok merak ettiği konu ise youtube yayıncılarına bu kolaylık getirilirken söz konusu düzenleme öncesi binlerce kişiye cezalar kesilmiş ve bu cezalara üstelik birde 5 yıllık faiz işlenmişti.

Bu düzenleme sonrası bu kişilere herhangi bir af gelecek mi gelmeyecek mi merak edilirken uygulamanın yine neler getireceği pek bilinmiyor..

Söz konusu vergi kolaylığıyla ilgili bilgiler Akşam'da yayınlandı...