Temmuz Ayı Emeklinin Ayı Olacak Devlet'ten 495 TL'ye Kadar Ek Destek Geliyor

Temmuz ayında Emeklilere yapılacak maaş zammı ne kadar olacak herkes merak ederken 1000 Türk Lirası Bayram ikramiyesine ek olarak şimdide 495 TL sevinci yaşanıyor..

Temmuz Ayı Emeklinin Ayı Olacak Devlet'ten 495 TL'ye Kadar Ek Destek Geliyor
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2021 18:17

Temmuz ayı gerçekten emeklilerin ayı olacak. Maaş zamlarında sevindiren haberler gelmeye başladı! Yaşanacak zamma ilişkin ayrıntılar da şekillenirken ek ödeme desteği yolda.

Temmuz ayında hem maaşına zam hem de ikramiye alacak olan emekliye bir de ek gelir müjdesi verildi. Ayda 495 liraya kadar gelen ek gelirin şartları ise belli oldu. Emekliler bir de ağustos ayını iple çekecekler...Temmuz ayında zam gelecek olan maaşların yanında memurlar aile yardımlarını da enflasyon zammı yansımış şekilde alacaklar. Ağustos ayında gerçekleşecek olan toplu sözleşmede emekliler de aile yardımından faydalanmak istediklerini talep edecekler. Talep eğer kabul edilirse o zaman iki çocuklu emekli aylık olarak 495 liraya kadar ek gelir alabilecek.

Temmuz ayını neredeyse herkes iple çekiyor. Senenin ilk altı ayı için gerçekleşecek olan zamlar hakkında şimdiden bazı öngörüler mevcut. Mayıs ayına kadar olan enflasyon oranı yüzde 6,39 olarak açıklanırken, temmuz yanında belli olacak olan haziran ayı enflasyon verisi ile tahmini olarak artış yüzde 7,67 olarak yansıyabilir.

Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki TÜFE tahmini eğer gerçek olursa ı zaman memurlara yapılan eş yardımı 376,83 liradan 405,73 liraya kadar çıkacak. 0 ile 6 yaş arasında çocukları olanlara ise çocuk başı 82,89 lira olarak ödenen yardım 89,24'e çıkacak. Altı yaşından büyük çocuğu olanlar ise 41,45 liralık yardımlarını 44,62 lira olarak alacaklar.

Emekliler de faydalanmak istiyor

Bakıldığında ise altı yaşından büyük iki çocuklu ve çalışmayan eşi olan devlet memuru 494,94 lira kadar aile parası alacak. Haziran ayı için açıklanacak enflasyon oranı beklenirken emeklilerin beklentisi de ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşmeye yöneldi. Emekliler, gerçekleşecek toplu sözleşmede aile yardımı istiyorlar. Bağkur, SSK ve memur emeklileri bahsi geçen yardımdan faydalanmak istiyorlar. Eğer emeklilere de bu yardım yansıtılırsa iki çocuklu bir emekliye devlet memuruna ödenen kadar ek gelir verilecek.

Zamlarla yardımlar ne kadar olacak?

Mevcutta eş yardımı 376,83 TL, 0 ile 6 yaş arası çocuklar için yardım 82,89 TL ve altı yaşın üstündeki çocuklara ise 41,45 TL yardım yapılıyor. Eğer haziran ayının enflasyon verisi tahminlerdeki gibi yüzde 7,67 olursa o zaman eş yardımı 405,73 TL, 0-6 yaş arası çocuk yardımı 89,24 TL ve altı yaşından büyük çocuk parası da 44, 62 TL olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.