Taleplerde Patlama var Başvuranlara 5 Yıllık Ödediği Para Banka Hesabına iade ediliyor

Yaklaşık 5 yıl boyunca ödemiş olduğunuz Vergi artık dilekçe ile başvurduğunuzda banka hesabınıza iade ediliyor. Gerekli şartlar belli oldu

Taleplerde Patlama var Başvuranlara 5 Yıllık Ödediği Para Banka Hesabına iade ediliyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2021 09:00

5 yıl boyunca ödemiş olduğunuz paranız başvurmanız durumunda iade edilecek. Devlet tüm vatandaşları ilgilendiren bir kolaylık sağladı.

Sadece başvuru şartlarını taşımak ve başvuru için dilekçe yazmak yeterli. İade işlemi nasıl olacak sizler için ayrıntılı bir şekilde paylaşıyoruz.

Beş sene boyunca hiç gerek olmadığı halde ödenen verginin iadesini almak mümkün. Vergi iadesi için başvuru dilekçesi nasıl yazılıyor?

Beş yıl boşu boşuna ödenen o vergilerin iadesi mümkün. Senede iki kez yansıyan emlak vergilerinden bazı vatandaşlar muaf tutuluyor. Ancak muafiyet hakkı olduğundan haberi bile olmayan vatandaşlar beş sene boyunca ödedikleri vergileri geri alabiliyor.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yanında evi olan vatandaşlara da emlak vergisi yansıtılıyor. Evi, arsası ya da iş yeri gibi gayrimenkulleri olanlara yansıyan zorunlu emlak vergisini vatandaşlar senede iki kez ödüyor. Ancak bazı vatandaşlar aslında bu vergiyi ödemek zorunda değil. Fakat buna rağmen ödeme yapan vatandaşlar belediyelerine dilekçe vererek beş senelik iadelerini alabiliyorlar.

Kimler vergiden muaf?

Emlak Vergisi'nden muaf olanlar ise brüt olarak iki yüz metre kareyi aşmayan ve tek konutları olan emekliler, engelliler, herhangi bir gelire sahip olmayan ev hanımları, işsizler, gaziler ve şehit yakınları olarak sıralanıyor. Bu kişiler muafiyetlerine rağmen ödeme yaptılarsa beş senelik iadelerini alabilirler.

Emlak vergisi sorgulamak isteyenler...

Emlak vergisini sorgulamak için ise pek çok yol var. Buna göre kayıtlı olunan belediyelerden sahip olunan mülklerin emlak vergisiyle alakalı bilgilere erişebilirler. İnternet ortamından da ilçe belediyelerindeki e-belediye sistemine giriş yapmak gerekiyor. Hizmete entegre olan belediyeler de e-Devlet kapısından sorgulama ile ulaşılabilir haldedir. Buna göre e-Devlete giriş yapıldıktan sonra kayıtlı olunan belediyenin ödeme sayfasına gidilir.

İade dilekçesi nasıl yazılıyor?

Emlak vergisine eğer boşuna ödeme yaptıysanız iade için belediyeye ulaştırmak üzere bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Buna göre de ilk olarak belediyeye hitap edeceğiniz bir ilk cümle yazmalısınız. Kayıtlı olunan "X" Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına" girişinin ardından sahip olduğunuz taşınmaz mülkün adresini yazarak bunun iadesini istenecek emlak vergisini de senelik bazından ekleyin. Kullanacağınız ifadeleri "gereğinin yapılmasını arz ederim", "talep ediyorum" ve "saygılarımla" benzerinden seçebilirsiniz. Dilekçeyi sonlandırırken ise isminiz ve soy isminizi, tarihi ve ıslak imza atmayı unutmayın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.