Son Dakika Haberi - Kredi Kartı Harcamalarıyla İlgili Taksit Sayıları Değiştirildi

Türkiye'de kredi kartı kullanan çok sayıda kişiyi ilgilendiren flaş bir karar alındı. Taksit sayılarında değişikliğe gidildi. Kredi kartı taksit sayılarıyla ilgili ayrıntılar da belli oldu. İşte detaylar...

Son Dakika Haberi - Kredi Kartı Harcamalarıyla İlgili Taksit Sayıları Değiştirildi
Yayınlanma Tarihi : 12 Temmuz 2021 18:20

Kredi kartı ile alışverişlerde sunulan cazip taksit süresi ve faizlerde değişikliğe gidildi.

Bir dönem taksit sayısı ciddi 12 aydan 6 aya, 6 aydan 3 aya alınan ürüne göre düşürülmüş, hatta kozmetik sektöründe taksit imkanı tamamen kaldırılmıştı.

Yaklaşık uzun süre böyle devam ettikten sonra özellikle altın yatırımcılarını sevindiren gelişme olmuş kredi kartı ile alışveriş yapan alıcılara özel uzun süreli taksit imkanları sağlanmıştı.

Kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren karar doğrultusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) son dakika aldığı karar ile kredi kartları ve ihtiyaç kredilerinde risk ağırlıklarında artışa gitti. Öte yandan taşıt alım kredilerinde de taksit sayısı ciddi anlamda düşürüldü.

Buna göre; kredi kartı ile altın alacak kişiler önceden 6 ay taksit yapabiliyorken artık maksimum 3 ay taksit yapabilecekler.

Beyaz eşya veya mobilya alımlarında ise önceden 12 aya varan taksit imkanı sağlanırken artık 9 ay taksit yapabilecekler.

Her evin olmazsa olmazı televizyon alışverişinde de değişikliğe gidildi. Fiyatı 5 bin TL ve üzeri olan TV alımlarında taksit sayısı 4 ay olarak belirlendi.

Taşıt alımları ile alının karar araç sahibi olacakları üzdü. BDDK'nın aldığı karara göre, değeri 120.000 bin TL ve altında taşıt alımlarında sağlanacak kredilere vade 60 aydan 48 aya indirildi.

Kaynak: Sözcü