Sigortası Olmayan Esnaf Nasıl Emekli Olabilir?

Sigortası olmayan esnaf nasıl emekli olabilir? Sorusu insanlar tarafından çok merak edilen bir konu olmaktadır.

Sigortası Olmayan Esnaf Nasıl Emekli Olabilir?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 19:00

Sigortası olmayan esnaf nasıl emekli olabilir? Sorusu herkes tarafından çok sık sorulup araştırılmaktadır. Sigortası olmayan ve ya sigorta primlerinin ödenmediği esnafların emekli olamaması hali çok fazla esnafı mağdur edip ve farklı yöntemler aramalarına sebep tanır. Mevcut mevzuat çerçevesinde sigortası olmayan esnafların emekli olabilmeleri için bazı imkanlar olmaktadır.

Sigorta Girişi Olmayan Esnaf İyimi Emekli Olur?

Geçmiş senelere ilişkin düşük emekli maaşlarının, yetersiz sağlık yardımlarının ve toplumsal güvenlik haklarının neden olduğu Bağ-Kur Sigortalı olanların büyük yoğunluklarının primlerinin ödenmediği ve Bağ-Kur tescillerinin bile yapılmadığı oldukça bilinmektedir.

Bağ-Kur'a tescil ve kayıt yapamayanlar ile ilgili 2000-2008 yılları arasında iki tarih vardır. Bundan dolayı 2000 yılına kadar Bağ-Kur doğrusu 4B bölümünde tescil ve kayıt yaptırmamış olan kişiler yani sigortalılar için 6 aylık ek bir zaman verilerek tescil ve kayıtlarının yaptırılması istenir ve yapmayanlar için ise her çeşit sigortalılık mükellefiyet ve hak olmaları da 04-10-2000 yılından itibaren başlatılmıştır. Bundan sonrasında 2000-2008 yılları arasında ise Bağ-Kur sigortalılıklarını kayıt ve tescil ettirmeleri de şayet lazım olan şartların bulunması ve aşınması şeklinde ise Bağ-Kur doğrusu 4B sigortalılığında 2000 yılından itibaren Bağ-Kur kaydı olarak yapılır.

Esnaf Emekliliği İçin Ne Talep Ediliyor?

Bu durumlar da çok fazla insan mağduriyet yaşamış ve hali ile durumun yok edilmesini talep etmektedirler. Bu konuyla alakalı olarak ana talebin milyonlarca esnafın oda kaydının ve vergileri dikkate alınarak emekli olabilmelerinin yollarını açmaktadır. Vergi kayıt tarihlerinin ve sigorta başlangıç tarihleri olarak kabul edilerek daha önce esnaf ve sanatkarlar ile imkan tanınmaktadır. Ama esnaflar bu hale ekonomik sorunlardan dolayı bu imkanları yerine getirememektedir.

04-10-2000 yılında ilk önce ana temel alınarak vergi ve oda kayıtları ile esnaf olarak işyerinde bulunan ancak Bağ-Kur kaydı bulunamayan çok fazla esnafın mağduriyeti sürmüş olmaktadır. Emeklilik yaşının geldiğinde esnafların vergi ve oda kayıtlarını dikkate alarak geçmişe dönük borçlanma imkanlarının sağlanması bu konuda oluşmuş olan mağduriyetini yok edebilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.