Sigortalı çalışanları ilgilendiriyor : Başvurana 3 bin 149 Türk Lirası ödeme yapılıyor!

Türkiye'de sigortalı çalışanları sevindirecek ödeme duyurusu başvuranlara 3 bin 149 TL ödeme yapılacak. SGK tarafından da ödeme doğrulandı..

Sigortalı çalışanları ilgilendiriyor : Başvurana 3 bin 149 Türk Lirası ödeme yapılıyor!
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 20:58

Sigortalı çalışmanın bir çok avantajı bulunuyor. Sigortalı olanlar sadece hastane hizmetlerinden yararlanmıyor devlet sigortalı çalışanlara bir çok destekler sunuyor ve bu desteklerin büyük bir bölümünü de çok sayıda çalışan bilmiyor.

Ege Haber'de yayınlanan habere göre Türkiye’de sigortalı çalışan vatandaşlar için çeşitli haklar sağlanıyor. Devlet tarafından sağlanan bu haklar kapsamında sigortalı çalışanların yakınlarına ödeme yapılıyor.

Edinilen bilgiye göre SGK tarafından yapılan cenaze ödeneği bu sene 918 TL olarak gerçekleştiriliyor. Öte yandan Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalılar için ise 3.149,94 TL ödeme yapılıyor. Devlet tarafından yapılan bu Ödemeler sırasıyla eş, çocuklar, anne veya baba, kardeşler ve cenazeyi kaldıran kişilere yapılıyor.

Ayrıca Vefat eden vatandaşların yakınları için cenaze yardım parası ödeniyor. Edinilen bilgiye göre 2021’de cenaze yardım parası ise 917 Türk lirası olarak ödenmeye başlandı.

Peki Cenaze Ödeneğinden Yararlanma Şartları nelerdir?
Cenaze ödeneğinin ödenmesi için

-İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
ölen sigortalının hak sahiplerine verileceği belirtilmiştir.


Öte yandan 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır

Peki Nasıl başvuru yapılır?
Bu ödenekten yararlanmak için Hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması gerekiyor.

Cenaze ödeneği nedir?

En çok merak edilen soruysa cenaze ödeneğinin ne olduğu bu konuda SGK resmi sitesinde bir tanımlama yapılmış Yapılan açıklamada Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardım olduğuna dikkat çekiliyor

Cenaze ödeneği ne zaman ödenir?

Öte yandan başvuru sonucunda ödenen bu destekle ilgili dikkat çekilen bir ayrıntı daha var unutulmamalıdır ki Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Kaynak: Ege Haber - SGK Resmi Sitesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.