SGK Emeklilik Konusunda Devrim gibi bir değişikliğe gidiyor Emekli olacaklara iyi haber

Emekli olmayı bekleyenlere sevindiren haber SGK'dan geldi. Çok sayıda vatandaşı ilgilendiren bu düzenleme prim yatıran ve emekliliğini bekleyen herkesi de kapsıyor. Resmi Gazete üzerinde yayınlanan detaylar belli oldu.

SGK Emeklilik Konusunda Devrim gibi bir değişikliğe gidiyor Emekli olacaklara iyi haber
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2021 18:43

Emekli olmayı bekleyenleri ilgilendiren önemli bir değişiklik yapıldı. Söz konusu düzenlemeden çok sayıda vatandaş yararlanabilecek. Resmi gazete üzerinde yayınlanan değişiklik SGK'ya bağlı olup prim yatıran veya prim borcu olan herkesi ilgilendiriyor.

Sevindiren düzenlemenin ayrıntılarını Objektif Port olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Emeklilik bekleyen vatandaşları ilgilendiriyor. Bu tarihlerde başvuru yapanların borçlarının yüzde doksanı silinecek. Emekli olmak isteyenlere bir kolaylık daha sağlandı. Başvuru tarihini kaçırmayın...

Yapılandırma yasası meclisten geçti, emeklilik borcu olanlara müjdeli haber geldi. Yeni çıkan kanunla beraber Bağkur'a borcu bulunanlar bu tarihe kadar başvuru yapmaları halinde emekliliklerini yeniden canlandırabilecek. İşte detaylar…

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren borç yapılandırma yasasında emekli olmak isteyenleri sevindirecek bir karar alındı. Bağ-Kur’lular, köy ve mahalle muhtarlarını kapsayan düzenlemeye göre 2021 senesinin Nisan ayına kadar olan prim borçlarını yapılandırmaya sokarak emekliliklerini canlandırabilecek. Hatta borçların taksiyle ya da peşin ödenmesi mümkün olacak. Peşin ödeme yapanlar için ise gecikme zamları da Yİ-ÜFE üstünden hesaplanacak tutarın yüzde doksanına kadar silinecek. Yani gecikme zammı neredeyse tamamen silinmiş olacak ve emekli olmak isteyen kişiye kolaylık sağlanacak.

Taksitle ödeme nasıl gerçekleşecek?

Peşin ödeyemeyen vatandaşlar için ise taksit seçeneği bulunuyor. İki ayda bir ödenecek olan taksitler; 6, 9, 12 ya da 18 ayda ödenebilecek. Ancak iki ayda bir ödeme seçeneği sayesinde bu taksitlerin iki katı bir süre geçerli olacak. Yani vatandaş altı ayı tercih ederse on iki ayda ödeme yapacak, on sekiz ayı tercih eden ise otuz altı ayda borcunu kapatacak. Bunun sonucunda da prim borcundan dolayı hizmet süresi dondurulan Bağ-Kur'lunun emeklilikleri uzamayacak.

Başvurular ne zamana kadar?

Bağ-Kur'dan emekli olacak olanlar, dört ay içerisinde SGK'ya başvurmalı. Başvuru yaptıklarında sigortalılık süreleri için prim oranı hesaplanacak ve hesaplanan borcun ilk taksiti ekim ayının sonuna kadar ödenmeli. Bu ödeme sonrasında da öncesinde durdurulan süre yok sayılacak ve sigortalılık süresine eklenecek.

Ancak ekim ayı içerisinde borcunu ödemeyenlerin sigortalılıkları canlandırılmayacak ve emeklilik de yanacak. İmkandan vefat eden sigortalı için ölen kişinin hak sahipleri yararlanabilecek. Hak sahipleri borcu ödemeleri halinde bu kişilere ölüm aylığı bağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.