SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

Geriye dönük borçlanma, binlerce çalışanı yakından ilgilendiren bir işlemdir. Gerekli şartların sağlanması durumunda çalışanlar geriye dönük borçlanma yaparak emekli olabilir.

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 18:59

Geriye Dönük Borçlanma

Her yıl binlerce farklı çalışan, geriye dönük borçlanma nasıl yapılır sorusunu yöneltmektedir. Bir çalışanın geriye dönük borçlanma yapabilmesi için çeşitli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişi geriye dönük borçlanma hakkından yararlanamaz.

Geriye Dönük Borçlanma Nedir?

Geriye dönük borçlanmanın şartlarına ve bu işlemin nasıl yapılması gerektiğine değinmeden hemen önce kısaca geriye dönük borçlanma nedir sorusunun yanıtını verecek olursak; geriye dönük borçlanma, bir çalışanın emekli olabilmesi için geride eksik kalan borçlu sigorta günlerinin primini yatırması ve bu sayede emekli olmasıdır.

Geriye Dönük Borçlanma Şartları Nelerdir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin her çalışan bu imkandan yararlanabilir. Ancak belirtildiği gibi bunun için çeşitli koşulları sağlamak gerekmektedir. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kişinin emeklilik yaşına ulaşmış olmasıdır.

Bilindiği üzere ülkemizde bir çalışanın emekli olabilmesi için belirli bir prim gününü tamamlamış ve belirli bir yaş şartını sağlamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin emekli olması mümkün değildir. Bir çalışan emeklilik yaşına ulaşmışsa ve toplamda 5400 gün prime sahipse, herhangi bir sorun yaşamadan emekli olabilir.

Bazı durumlar, bireylerin 60 ya da 65 yaş sınırını geçmesine ancak 5400 prim gününe ulaşamamasına neden olmaktadır. Bir süre yurt dışında çalışmak, askerlik ve doğum izni buna en güzel örneklerdir. Bu gibi durumlar kişinin 60 ya da 65 yaşına kadar çalışmış olmasına rağmen 5400 prim gününe ulaşamamasına neden olmaktadır.

Böyle bir durumun yaşanması durumunda rahatlıkla geriye dönük borçlanma yapılabilir ve borcun ödenmesi ile birlikte kişi emekliye ayrılabilir.

Konuya dair şartlardan bir tanesi de kişinin bu haktan yararlanabilmesi için 1800 günlük bir hizmet süresine sahip olması gerektiğidir. Aksi halde çalışan bu haktan yararlanamaz.

Askerlik Borçlanması Ödemeleri

Konuya dair bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise işlemin tamamlanması için ödenmesi gereken tutarlar. Buna göre:

  • 540 gün askerlik borçlanması 11 Bin 691 TL,
  • 3 Çocuk için 2 Bin,
  • 160 gün doğum borçlanması için 46 Bin 764 TL,
  • 5 bin gün yurt dışı borçlanması için 108 Bin 250 TL ödenmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.