SGK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan kişiler, sağlıkla ilgili çeşitli avantajlardan yararlanmaktadır. Devlet, bazı tedavileri karşılıyorken bazı tedavi masraflarını karşılamamaktadır.

SGK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?
Yayınlanma Tarihi : 30 Mayıs 2021 22:54

SGK Sağlık Sigortası

Devlet hastanesi burun estetiğini karşılıyor mu sorusu uzun yıllardır merak edilen ve sorulan sorular arasında yer almaktadır. Konuya dair bazı bireyler istediğini alabilmekteyken bazı bireyler mağdur olduğunu düşünmekte ve devletin bu konuda değişikliğe gitmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bilindiği üzere çalışma hayatında olan bireylerin sigortası çalıştıkları kurum ya da şirket tarafından yatırılmaktadır. Ayrıca bazı bireylerin de kendi sigortasını yatırdığı görülmektedir. Sigorta, yatırılması zorunlu olan işlemler arasındadır. Bireyler sigortalarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırmaktadır.

Sigortalı Olmak Neden Önemlidir?

Sigortalı olmak pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Sigortalı olmak, ilerleyen süreçte emekli olmanız vesile olacaktır. Ancak sigortalılığın tek avantajı bu değildir. Bireyler çalıştıkları ve sigortalı oldukları dönemde sağlık sigortasından da yararlanabilmektedir. Hatta sigortalı bireyler, eşi ve çocuklarını da sağlık sigortasından yararlandırabilmektedir.

Sağlık sigortası, bireylerin kaza ya da hastalık gibi durumlarda güvence altına almaktadır. Bilindiği üzere bireyler hastaneye gittiği zaman çeşitli masraflar çıkmaktadır. Sağlık sigortası, bireylerin aldıkları sağlık hizmetini karşılamakta ve bireylerin mağdur olmasını engellemektedir. Bu sayede bireyler hem kendilerinin hem de eşi ve çocuklarının sağlık güvencesini sağlamaktadır.

Sağlık Sigortasının Kapsam Alanı

Sağlık sigortasına dair merak edilen pek çok konu bulunmakta. Sağlık sigortası neleri kapsıyor sorusu yıllardır soruluyor. Aslında bu sorunun yanıtını vermek için sağlık sigortasının neleri kapsadığından ziyade neleri kapsamadığını belirtmek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü SGK sağlık sigortası hemen hemen her tedaviyi kapmaktadır. Yalnızca bazı rahatsızlıkları kapsamadığı görülür.

SGK sağlık sigortasının kapsamadığı rahatsızlıklar şu şekilde sıralanır:

  • Doğum giderleri,
  • Diş tedavisi giderleri,
  • Gözlük camı, çerçevesi ve lens giderleri,
  • Kısırlık tedavisi süreci,
  • Zayıflama amacıyla gerçekleştirilen mide ameliyatları,
  • Tüm estetik operasyonlar,
  • Sünnet,
  • Doğuştan kaynaklanan hastalıklar

Buradan da anlaşılacağı üzere burun estetiği SGK sağlık sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Her ne kadar bu durum bazı bireylerin tepkisini çekiyor olsa da burun estetiği, bireyin sağlığı için gerekli olan ameliyatlar arasında sayılmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.