Rapor Parasının Emanette Gözükmesi, Nasıl Alabilirim?

İş yerinde çalışamadığınız günlerde SGK sizin rapor paranızı PTT’ye yatırmaktadır. Rapor parasının emanette görünmesi olarak bilinen bu durum pek çok kişinin bilgisi dahilinde değildir.

Rapor Parasının Emanette Gözükmesi, Nasıl Alabilirim?
Yayınlanma Tarihi : 03 Haziran 2021 20:16

Paranın Emanette Görünmesi

Rapor parasının emanette görünmesi, çalışan bireylerin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Ancak bu, kişinin rapor parasını alamayacağı anlamına gelmemektedir. Aslında adında da anlaşılacağı üzere paranız emanete alınmıştır ve tamamen güvenli bir ortamda sizi beklemektedir. Ancak bunun için size tanınan süreyi aşmamanız gerekmektedir.

Rapor Parası Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Rapor parasının emanette görünmesi kavramına değinmeden hemen önce, rapor parası nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacak olursa; rapor parası, bir çalışanın çalışamadığı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan paradır. Rapor parası, şu durumlarda ortaya çıkar:

  • Çalışanın rahatsızlık geçirmesi
  • Kadın çalışanlar için annelik durumu
  • Kişinin kaza geçirmesi
  • Kişinin meslek hastalığına tutulması vb.

Burada bahsi geçen nedenlerle kişi zaman zaman işe gidememektedir. Bu durumda kişi, iş görmezlik raporu almaktadır. Çalışan iş görmezlik raporu aldığında, işveren kişinin işe gelmediği günlerin maaşını kesmektedir. Bu durumda çalışan mağdur olmaktadır.

Rapor Parası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, bahsi geçen bu durumun yaşanmaması ve çalışanın mağdur olmaması için bir çalışma yürütmekte ve bu bağlamda kişinin raporlu olduğu günleri hesaplayarak ödemesini yapmaktadır. Bu, halk arasında rapor parası olarak da bilinmektedir.

Rapor parası, genellikle PTT’ye yatmaktadır. Şayet rapor parası hak eden çalışan E-devlet üzerinden bir banka tanımlarsa, rapor parası bankaya da yatabilir. Ancak aksi durumda rapor parası PTT’ye yatar ve kişinin alacağı güne kadar burada bekler.

Rapor parası, aslında bir nevi kişi parayı alana kadar PTT’ye emanet edilmiştir. Bu nedenle rapor parası emanette görünüyor şeklinde bir durum söz konusudur. Eğer çalışan kimliği ile PTT üzerinden bir sorgulama yapacak olursa PTT’den rapor parasını alabilir.

2 Ay İçinde Alınması Gerekir

Bahsi geçen rapor parasının çekilebilmesi için belirli bir süre bulunmaktadır. Bu süre 2 ay olarak belirlenmiştir. Eğer çalışan, 2 ay içerisinde rapor parasını almazsa, bu durumda para tekrar SGK’ya döner ve sonrasında dilekçe vermeniz gerekir.

Konuya dair bilmeniz gereken bir diğer unsur ise rapor parası alabilmeniz için son 1 yıl içinde 90 gün ve üzeri sigortalı olmanız ve raporun 1-2 gün ile sınırlı olmaması gerektiğidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.