Kredi kartları tamamen değişiyor artık herkeste olan o özellik olmayacak

Mastercard kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren yeni bir düzenleme yapıldı ve yapılan düzenlemeyle hiç bir şey eskisi gibi olmayacak..

Kredi kartları tamamen değişiyor artık herkeste olan o özellik olmayacak
Yayınlanma Tarihi : 21 Ağustos 2021 17:28

İngiltere'de Yapılan bir araştırmada Koronavirüs salgınının hayatımıza girmesiyle birlikte kredi kartına talep en yüksek seviyelerde. Bir çok kişi daha güvenli ve kolay olduğu gerekçesiyle kredi kartına yöneldi.

Hal böyle olunca kredi kartlarında da peş peşe yenilikler geliyor. Ancak gelen son haber bir yenilik değil bir değişimle ilgili. Bir çok kredi kartında olan bir özellik artık olmayacak.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesinden Kübra Genç’in haberine göre, dünyanın önde gelen kredi kartı üreticilerinden Mastercard geçtiğimiz günlerde kredi kartlarında yapılacak köklü değişiklikten bahseden bir açıklama yaptı..

MANYETİK ŞERİTLER GİDİYOR

Söz konusu değişiklikle ilgili olarak Şirketin açıklamasına göre bir süre sonra yapılan değişiklikle kredi kartlarında manyetik şerit artık yer almayacak.

AVRUPA ÜLKELERİNDE DE DEĞİŞİM YAŞANACAK

Öte yandan söz konusu değişiklik Avrupa ülkeleri dahil bir çok ülkede geçerli olacak. Yaşanacak bu değişimin 2024 sonrasında olması bekleniyor. Manyetik şeritlerin 2033 yılından itibaren ise tüm dünyada sonlandırılacağı belirtiliyor.

PEKİ NEDEN YAPILIYOR?

Manyetik şeritlerin dolandırıcılığa imkan verdiği için uzun bir süredir güvenli olmadığı belirtiliyordu. Bu yüzden manyetik kartlar yerine çipli ve biyometrik kartlar öneriliyordu. Yapılacak söz konusu değişiklikle birlikte biyometrik kartlarda artık parmak izi kullanılacak..

Kredi kartlarında yaşanacak bu değişikliğin Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye'de de geçerli olacağı belirtiliyor..

Kaynak: Hürriyet Gazetesi - Fotoğraf: unsplash