Kredi Çekip Banka Borcu Olanlara Güzel Haber Borcu Devlet Ödeyecek

Halk bankasından kredi çekenlere büyük müjde geldi. Borç miktarının bir kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, Halk Bankasına kredi borcu olanlara iyi haber Resmi Gazetede yayınlandı! Kredi borçları bu tarihe kadar...

Kredi Çekip Banka Borcu Olanlara Güzel Haber Borcu Devlet Ödeyecek
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2021 20:50

Halk Bankasına Kredi Borcu Olanlara Müjde Borcu Devlet Ödeyecek!

Dev kamu bankasından kredi çekenlere büyük müjde geldi. Borç miktarının bir kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, Resmi Gazetede yayınlandı! Kredi borçları bu tarihe kadar...


Pandemi döneminde iş yapamayan esnaf ve sanatkar mecburi olarak kredi çekti. Bankalara kredi için borçlanan esnaf ile sanatkarlara ise devletten müjde verildi. Halk Bankasından kredi çeken esnaf ve sanatkarlara uygulanan faiz oranlarında kolaylık sağlanacak.

Devrolan kredinin faiz açığı karşılanacak

Kredi borcunu ödemekte zorlanan esnaf ve sanatkarlar için Resmi Gazete'de bir karar yayınlandı. Kredi borcunun faizinin bir kısmını devlet ödeyecek. Esnaf ve sanatkarların önceki senelerde kullanarak 2021 senesinde kadar devrolmuş kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde bankanın koyduğu cari faiz ile şu anki faiz oranları arasında bir fark oluşmuşsa o zaman bu ilave faizler sene sonuna dek devlet tarafından karşılanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığının üstleneceği borçla ilgili olarak karar Resmi Gazetede yayınlandı.

Borçlu işletme sayısı dört milyona yaklaştı

Sözcü gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre 30 Mayıs itibari ile neredeyse dört milyon işletmenin 880 milyar kredi borcu bulunuyor. KOBİ'lerin bu borçları arasında 279 bin işletme icralık duruma geldi. Resmi gazetede yayınlanan karar ise esnaf ve sanatkarların biraz daha yükünü hafifletmek için çıkarıldı. Resmi Gazete'nin kararına göre 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Halk Bankası üzerinden kredi çeken esnaf ve sanatkarlar, önceki senelerden bugüne kadar sarkan kredi borçlarındaki faiz farkının bir kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Sene sonuna kadar faiz ödemeleri yapılacak

Krediler bugüne kadar devrolmuşsa, faiz tahakkuk tarihleri içerisinde bankanın kooperatif kredileri için kaynak maliyetini hesaba katarak ortaya koyduğu cari faiz oranları eğer günümüzdeki oranla fark oluşturuyorsa o zaman esnafa yansıtılan ilave faizler 31 Aralık 2021 tarihine dek bakanlık tarafından ödenecek. Bir Haziran tarihinde geçerli olan bu karar sene sonuna kadar uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.