Kanser Hastaları Kolay Emeklilikten Yararlanabilir mi?

Uzun yıllardır çok merak edilen kanser hastaları kolay emeklilikten yararlanabilir mi? Sorusu çok araştırılmaktadır.

Kanser Hastaları Kolay Emeklilikten Yararlanabilir mi?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 18:58

Kanser hastaları kolay emeklilikten yararlanabilir mi? Oldukça merak konusu olup ve çok sık araştırılmaktadır. Bu hakların en önemlisi erken emeklilik veya malülen emeklilik hakkı olarak görünmektedir. Malulen emeklilik hakları engelli kişilerin ve hastalık sebebi ile uzun süre iş gücü kaybına uğramakta olan kişilere tanınmaktadır. Masraflı ve yorucu tedavi süreçlerinden geçmekte olan kanser hastaları da bu alana girmektedir.

Kanser hastalıkları için Sigorta Genel Kurumu malulen emeklilik hakkı imkanını sunmaktadır. Buna göre sigortalı olanların sağlık durumlarının kanser olması sebebi ile çalışmaya uygun olmaması durumunda yaşanacak gelir kayıplarının telafisi amacı ile malulen emeklilik hakkından yararlanmak mümkündür.

Kanser Hastaları Nasıl Emekli Olurlar?

Sigorta Genel Kurumu kapsamında sigortalı olan kişilerin sağlık durumları iş göremeyecek olmaları, uzun süre hastalıklara yakalanmaları ve kanser tedavisi gibi zor durumlarda uğrayacaklar gelir kayıplarının giderilmesi nden dolayı malulen emeklilik hakkı vermektedir. Yani ilk kez sigortalı olan kişi sigortalı olduğu zamandan sonra değişik sebeplerden dolayı ile meslekte kazanma gücünün minimum % 60’ını kaybeden kişilere gerekli prim günlerini ve sigortalılık sürelerinin şartlarının sağlanması ile beraber malulen emekli olabilmeleri sağlanmaktadır. Bu alanda kanser hastaları malulen emeklilik hakkından yararlanabilirler.

İş yeri sahibinin veya sigortalı olan kişinin isteği üzerine üniversite hastaneleri ve resmi hastaneler tarafından hazırlanan ve düzenlenen sağlık kurulu raporu sonunda tıbbi evrakların detaylı ve ayrıntılı bir biçimde incelenmesi sonrası çalışma gücünde veya iş kazası ve meslek rahatsızlığı sonunda kazanma gücünün minimum % 60 oranında kaybetme sonucunda SGK sağlık kurulu tarafından tespit edilip ve onaylanmış olan sigortalı kişi malul sayılmaktadır.

İlk Giriş Tarihi Önemli

Malul aylığının bağlanması için en önemli husus ilk işe giriş tarihinden önce çalışma gücünün minimum % 60’ını kaybetmesi söz konusu ise bu hal de malullük maaşından faydalanmasına engel olur. Kanser hastalarında bu durum sigortalı olarak işe girdikleri zaman kanser hastası değilse bile geçerli olmaktadır. Çünkü kişiler işe başladıklarında genç yaşta oldukları için kanserin daha sonra olmasında bu halin haricinde tutulmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.