FİTCH beklenen Türkiye açıklamasını yaptı: Büyüme olacak mı? Dolar Ne olacak?

Dünya Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin büyüme beklentisine ve yıl sonu dolar kuruna ilişkin beklentisini duyurdu. Piyasalar bu açıklamayı bekliyordu.

FİTCH beklenen Türkiye açıklamasını yaptı: Büyüme olacak mı? Dolar Ne olacak?
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2021 17:24

Dünya Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Haziran ayında yayımladığı küresel görünüm raporunda Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e indirdiğini duyurdu.

Fakat, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin iç talep ve iyileşen net ticaret dengesiyle beklentileri aşmaya devam ettiğini belirten açıklamada, 2020’nin dördüncü çeyreğindeki ivmenin sürdüğüne vurgu yapıldı.

TURİZMDE YAŞANACAK TOPARLANMA ETKİ EDECEK

“2021’in kalanı için sarkma riski yüksek olsa da Mart ayında açıkladığımız yüzde 6,7 büyüme tahmini yüzde 6,3 olarak düşürüp güncelliyoruz” diyen Fitch Ratings, kredideki yavaşlamayla birlikte zayıflayan tüketimin 2021’in ikinci yarısında turizmde yaşanacak toparlanmayla dengeleneceğini düşünüyor.

PARA POLİTİKALARI YENİDEN GEVŞEYEBİLİR

Gelecek 2022 yılında Türkiye’deki büyümenin yavaşlayarak yüzde 3,7’ye inmesini bekleyen Fitch Ratings kurumu, 2023 yılındaki seçimlerden önce para politikasının yeniden gevşeyeceğini ve büyümenin yüzde 4,5 olarak gerçekleşeceğini ifade ediyor.

ENFLASYON BEKLENTİSİ NE?

Vatandaşların merak ettiği enflasyon konusunda ise beklentiler dile getirildi. Kurum Türkiye’de Pozitif baz etkisiyle birlikte 2021 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15,5 olmasını beklediklerini açıkladı. Fitch Ratings’in daha önce 2021 enflasyon beklentisi yüzde 11,5’ti.

Öte yandan 2022 yılında enflasyonun kademeli bir şekilde yüzde 12’ye gerileyeceğini düşünen Fitch, 2023 yıl sonunda ise enflasyonun yüzde 9,3 olmasını düşünüyor.

DOLAR BEKLENTİSİ NE?

Fitch’ten yapılan açıklamada dolar kuru durumuna da değinildi. Açıklamada “Yüksek politika belirsizliği ve sınırlı portföy girişinden dolayı Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmasını beklemiyoruz” denildi. Fitch, Dolar ile TL ’nin 2021 yılını 8,90 civarında bitirmesini ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.