Evde Bakım Aylığı (Maaş) Nasıl Alınır?

Evde bakım aylığı (maaş) nasıl alınır son zamanlarda oldukça sık sorulan ve araştırılan bir konu olmuştur.

Evde Bakım Aylığı (Maaş) Nasıl Alınır?
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2021 00:04

Evde bakım aylığı (maaş) nasıl alınır sorusu sık sorulmakta ve cevabı çok merak edilmektedir. Evde bakım aylığı almak için %50 ve üzerinde engelli olmak gerekmektedir. Aynı zamanda sağlık raporunda ağır engelli yazan kısma evet yazılması gerekir. Engelli olduğunu hastanede heyet tarafından karar verilmesi gerekir. Evde bakım maaşı yaşlı, muhtaç ve hasta olan kişilere değil bu kişilere bakan kişilere verilmektedir. Evde bakım aylığı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yahut ilçe müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır.

Evde bakım maaşı ödemesinin yanında yaşlıların kendilerini de maaş bağlanıyor. Bundan dolayı da bazı kuralların yerine getirilmesi lazım. Yaşlılığı sebebi ile herhangi bir yerde çalışmayan ve geliri olmayan kişilere bağlanıyor.

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakım parası; evde bakım aylığı evde kişi başına düşmekte olan ortalama maaş gelirinin asgari ücretin aylık miktarının 2/3’ünden az olan kişilere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardım parası olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Başvuru

Evde bakım maaşı başvurusu için gerekenler vardır. Bunlar ise;

v İlk önce kaymakamlık ve valiliklere bağlı mal ve defterdarlık müdürlüklerine başvuru için evrak alınmalı,

v İl yahut ilçe idari kurulundan muhtaçlık kararı olan belge alınmalı,

v Alınan belgede SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Şartlar Neler?

Evde bakım maaşı almak için; evde bakıma yardımdan faydalanmak için hastane raporu olması en önemli şartlardan birisi olmaktadır. Engelli kişinin başkası tarafından bakımı ve yardımı olmadan yaşamını devam ettiremeyecek durumda olması gerekiyor. Tuvalet ihtiyacı, giyinip soyunabilir, beslenme ihtiyacı ve merdiven inmek ve çıkmak ve bir çok yardımı yapması gerekiyor. Gelir ücretlerinin uygun olması gerekiyor. Bakıma muhtaç olduğu kesin ve raporlar ile belirtilmelidir. Ağır engelli olduğuna dair muhakkak sağlık kurulu yani heyet raporunun olması gerekir. Bunların hepsi tam olduğu zaman otomatik olarak evde bakım aylığı bağlanmış olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.