Erken Yaşta emeklilik bekleyenler sonunda muradına eriyor sevindiren haber geldi

Erken emeklilik bekleyen milyonlarca kişiyi sevindiren gelişme. Beklenen haber sonunda geldi. Çok sayıda kişi yararlanabilecek.

Erken Yaşta emeklilik bekleyenler sonunda muradına eriyor sevindiren haber geldi
Yayınlanma Tarihi : 08 Haziran 2021 23:43

Uzun bir süredir Erken emeklilik bekleyenlere sevindiren haber geldi! Çok sayıda vatandaşın yararlanabileceği belirtiliyor. Peki ayrıntılı bilgiler ne? İşte erken emeklilikte sevindiren müjdenin detayları.

Erken yaşta emeklilik herkesin hayalidir. Günümüzde emeklilik yaşı oldukça yüksek. Ancak erken emeklilik için yeni bir formül üzerinde çalışılıyor. Böylece çalışanların 6 yıl erken emekli olma fırsatı olabilecek. İşte ayrıntılar.

ERKEN YAŞTA EMEKLİLİK NASIL MÜMKÜN OLACAK?

48, 49 , 52 yaşlarında emekli olmak mümkün mü? Çalışanlar uzun süredir bu konuya dair müjdeli bir haber bekliyordu. Sonunda o haber geldi. 5510 sayılı kanun kapsamında vatandaşlara bazı avantajlara sahip olabilecek. Buna göre SGK vatandaşlara borçlanma imkanı sunacak. Böylece boş bir şekilde geçirilen baz süreçler emekli olarak sayılacak ve vatandaşlar erken emekli olma şansına erişebilecek.

Peki bu fırsatlar nasıl ortaya çıkacak? Bu noktada Erkeklerde askerlik borçlanması, kadınlarda ise doğum borçlanması devreye giriyor.

Uzun ve kısa dönem er veya erbaş olarak tamamlanan süreç askerlik borçlanması sırasında etkili oluyor.

Kadınların ise çalışma hayatı sürecinde yaptığı doğumlar için borçlanma mümkün. Her çocukta 2 yıl borçlanma yapabiliyorlar. Bu da 6 yıl erken emekli olma şansı getiriyor.

Kadınlar bu haklardan yararlanmak istiyorsa anne olmadan önce sigortalı çalışmaları gerekiyor. 2021 döneminde doğum borçlanması yapan kadınlar günlük 38,16 TL ve 268,20 TL arasında para almaya hak kazanıyor.

Örneğin bir kişinin işe giriş tarihi Mayıs 1986. Bu kişinin emekli olabilmeye hak kazanması için 25 yıl sigortalı olarak çalışması, 5300 gün prim ödemesi ve 49 yaşında olması şart koşuluyor.

İşe giriş tarihi 1999 yılının Haizran ayı olan bir vatandaş ise 25 yıl çalışmak ve 5975 prim gününü doldurmak zorunda. Bu prim günü de 58 yaşında doluyor.

İşe giriş tarihi 1998'in Şubat ayı olan ve 5200 prim ödemesi bulunan bir kişi ise 25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün koşullarına uyum sağlar.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.