Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir?

Erkeklerin de dul maaşı alabildiğini biliyor muydunuz? Pek çok insan bu konuda bilgi sahibi olmasa da, böyle bir şey mümkün. Peki, bunun için ne yapmak gerekmektedir?

Erkekler Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Nasıl Alabilir?
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2021 18:54

Sanılanın Aksine Erkekler De Dul Maaşı Alabilir

Erkekler dul maaşı alabilmektedir. Her ne kadar dul maaşı ya da ölüm aylığı denildiği anda akla ilk olarak kadının vefat eden kocasından kalan emekli maaşı akla gelse de, kadının vefat etmesi durumunda kadının üzerindeki emekli maaşı erkeğe de geçebilmektedir.

Bilindiği üzere çalışma hayatında olan bireyler bu süreçte sigorta primi ödemek durumundadır. Sigorta priminin ödenmesi hem bireyin emeklilik sürecine bir yatırımdır hem de kişinin sağlık sigortasından yararlanmasına vesile olur.

Emeklilik Ve Dul Maaşı Süreci

Bir çalışan, SGK’nın belirlemiş olduğu sigorta prim sayısına ulaşmışsa ve aynı zamanda yaşı da emekli olmaya elveriyorsa emekliliğe ayrılabilir. Kişinin emekliliğe ayrılmasından sonra her ay düzenli olarak aldığı maaşın adı emekli maaşıdır.

Emekli maaşı, kişi vefat edene kadar devam eder. Eğer kişi vefat etmişse, kişinin maaşı eşine ve çocuklarına belirli oranlarla geçebilir. Elbette bunun için vefat eden emeklinin yakınlarının başvuru yapması gerekmektedir.

Ülkemizde bahsi geçen bu durumdan yararlanan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu işlem yasal bir haktır ve sanılanın aksine erkekler de kadınlar gibi eşinin maaşından yararlanabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, ölüm aylığı ya da dul maaşı olarak da bilinen bu maaşın cinsiyet ayrımı yoktur.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Verilmez?

5510 Sayılı Kanun, bu konuyu garanti altına almıştır. Ayrıca bazı durumlar yaşanmadığı takdirde bu dul maaşı kesilmiyor. Peki, hangi durumlarda kişi bu haktan yararlanır ve hangi durumlarda maaş iptal edilir?

  • Bir erkek, sigortalı ve emekli olmuş olan vefat eden eşinin dul maaşını alırken evlenmediği sürece kendisi de vefat edene kadar bu haktan yararlanabilir.
  • Bir erkek, vefat eden eşinin emekli maaşından yararlanıyorsa kendi emekli maaşı olsa ya da çalışma hayatına girse bile eşinin dul maaşından yararlanabilir. Ancak bu durumda bir miktar kesinti olacaktır.
  • Tüm bunlara ek olarak kişinin eşinden kalan emekli maaşını almak istediğini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe ile bildirmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.