Emeklilikte Yeni Döneme 1 Temmuz'da Geçiliyor! Karlı Çıkmak İsteyenler Mutlaka Bunu Yapsın

Emekli olan veya olmayı bekleyenlerle ilgili önemli bir uyarı var. Emeklilikte yeni dönem başlıyor. İster SSK'lı olsun ister Bağ-Kur farketmiyor hemen E-Devlet üzerinden de bakabilirsiniz nereye bağlı olduğunuza ancak önemli bir detay var.

Emeklilikte Yeni Döneme 1 Temmuz'da Geçiliyor! Karlı Çıkmak İsteyenler Mutlaka Bunu Yapsın
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2021 19:33

Emeklilik için yeni bir döneme geçiliyor. Erken emeklilik hayalleri kuran milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Bir temmuz tarihinde gelecek olan yenilik kapsamı ekonomiye de katkı sağlayacak, karlı çıkmak isteyenler ise...


Bir temmuzdan itibaren geçerli olacak olan emeklilik sistemi neleri kapsıyor? Konu ile ilgili uzmanından açıklamalar geldi. Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, özellikle koronavirüs nedeniyle iyice kötüye giden ekonomiye karşın tasarrufların nasıl değerlendirilmesi gerektiği ve yeni emeklilik sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

On sekiz yaşından küçük olanlar da dahil edilecek

Artık on sekiz yaşın altındakiler de Bireysel Emeklilik Sistemi'nden faydalanabilecek ve düzenleme 1 Temmuz 2021'de geçerli olacak. Yaklaşık olarak 23 milyon potansiyel tasarruf sahibi sayesinde tasarruf açığına fayda sağlanabilecek. Yürürlüğe girecek olan uygulama sayesinde on sekiz yaşından küçük olanlar da Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olarak birikimlerinin üzerine yüzde yirmi beş oranında devlet katkısı alabilecek. Hatta devletten gelen katkının yanında bireyler evlilik, konut ya da eğitim gibi gerekçeler göstererek kısmi olarak birikimlerinden çekim yapabilecek. Bu sayede hem tasarrufa erkenden başlanacak hem de erken yaşta emekliliğin önü açılacak.

Senede altıdan on ikiye çıkarıldı

BES üzerinden on senelik prim ödemesi yapan kişiler üzerine bir de devlet katkısını alacaklar. Bu sistemle beraber emekliliğe de 56 yaşında hak tanınacak. Söz konusu diğer bir değişiklik de senede altı kez olan fon dağılımında değişiklik hakkının on ikiye çıkarılması. Yatırımcılar emeklilik yatırım fonunu kullanarak emeklilik portföylerini de belirleyebilecek.

Yatırımlar nasıl değerlendirilmeli?

Pandemide BES birikimlerini değerlendirmek için de bazı önerilerde bulunan Kahraman, salgın gibi durumlarda ekonomide borsa üzerinde ilk etkileri görüleceğini belirtti. Piyasadaki belirsizliklere rağmen iyi bir gözlem ile beraber; ister kişinin kendisi isterse de bir fon danışmana başvurarak senede on iki kez değiştirme hakkının bulunduğunu belirtti. Birikimleri bu şekilde risk, getiri için belirlenen oran, ekonomik değişkenler gibi faktörlerle bir kısmını yatırım araçlarına ayırmak gerekiyor. Bu noktada kişi kendisine ne kadar prim ödeyerek ne kadar risk alabilirim gibi soruları yanıtlayıp emeklilik birikimlerini buna göre bir kısmını bekleterek bir kısmını da yatırım araçlarına ayırarak değerlendirmeli. Bu sayede hem emeklilikte daha fazla kazanç hem de ekonomiye katkı sağlamak mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.