Emeklilik Prim Günleri Dolmamış Olanlara Erken Emekli Olabilmenin Yolu Açıldı

Çok sayıda çalışan emekli olabilmek için sigorta pirimi yatırmaktadır. Kimi vatandaşların ise emekli olabilmek için prim gününe ihtiyacı olur şimdi nakit ödeme yaparak emekliliğin yolu açıldı! SGK yasasında ne gibi değişiklik var?

Emeklilik Prim Günleri Dolmamış Olanlara Erken Emekli Olabilmenin Yolu Açıldı
Yayınlanma Tarihi : 09 Haziran 2021 18:10

Uzun bir süredir çok sayıda vatandaşın beklemiş olduğu düzenleme sonunda geldi! Emeklilikle ilgili herkesin bilmesi gereken detayları Objektif Port olarak sizler için derledik.

ÇOK SAYIDA VATANDAŞA GERİYE DÖNÜK EMEKLİLİK MÜJDESİ GELDİ - DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ AYRINTILAR BELLİ OLDU

Yapılandırma yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yasada Bağ-Kur'lu vatandaşlar için bir de müjde yer aldı. Prim borcu olan ya da geçmişte sigorta süresini donduranlar için önemli bir imkan oluşturuldu. Buna göre Bağ-Kur'lular geçmişte prim borcu nedeniyle dondurulan sigortalılık sürelerini ihyalarını gerçekleştirip canlandırarak daha düşük ödemeyle emekli olabilecekler.

GERİYE DÖNÜK EMEKLİLİK İÇİN ŞART!

İhya için borcun tamamının ilk taksit ödeme döneminde ödemek gerekiyor. Son tarih 31 Ekim. Bu tarihe kadar yapılması zorunluluğu bulunuyor. Borcunu yapılandırarak ya da primlerini ihya ederek emekli olacak kişilerin aylığa kavuşabilmesi için ödemelerin tamamlanması gerekiyor.

“Torba Kanun” olarak bilinen “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Baz Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun” TBMM’de yasalaşmasıyla bir çok alanda değişiklik yapıldı. Yeni kanun ile birlikte işverenlere, çalışanlara ve diğer vatandaşlara çok sayda yeni imkânlar öngörülüyor. Geçmişte silinmiş Bağ-Kur (4/1-B) kapsamında hizmetlerin yeniden ihya (canlandırma) edilmesi söz konusu. Buna göre eksik primleri doldurmak suretiyle emekli olmanın yolu açıldı. Geriye dönük hizmet canlandırılarak emekli olunabilecek!

PEKİ KİMLER HİZMET İHYASI KAPSAMINDA BULUNUYOR?

*Köy ve mahalle muhtarlar,

* Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar

*Tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

*Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu mülga hükümlerine ve mülga Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar

*Sosyal Sigortalar Kanununa göre tescilleri yapıldığı hâlde prim borçlar nedeniyle daha önceki ilgili kanunlar uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlar

Torba Kanun hükümlerine bakıldığında hizmet ihyası kapsamında olacak.

SİGORTALILIK SÜRELERİ NASIL İHYA EDİLECEK? İHYA BORCU NASIL HESAPLANACAK?

Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat edilecek.

Müracaat prim borcu bulunması nedeniyle sigortalılıkları durdurulanların daha sonra kendileri ya da hak sahipleri tarafından SGK Genelgesinin yayınlanmasına müteakip genelge ekinde yer alan başvuru formuyla yapılacak

İhya borcu, durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı için talep tarihinde SGK (5510 sayılı) Kanununa göre belirlenecek prime esas kazanç tutar üzerinden hesaplanacak.

İhya edilecek süreler belirlenirken durdurulan sürelerle birlikte önceki kanunlara göre durdurulan sürelerin tamam dikkate alınacak. ihya uygulaması hizmet borçlanmasından farklılık gösteriyor.

Hesaplanan ihya borç tutarının tamamı borcun tebliğ tarihinden itibaren öngörülen süre içinde ödenirse bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Tebliğ edilen borç tutarı öngörülen süre içerisinde tamamen ödenmezse bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek.

Ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek.

Eksik ya da süresi dışında yapılan ödeme nedeniyle ihya talebi geçersiz hâle gelen sigortalı ya da hak sahipleri yeniden ihya talebinde bulunabilecekler.

İHYA TALEBİNİN GEÇERSİZ OLACAĞI HALLER

Tebliğ edilen ihya borcu ödendikten sonra sigortalılık bilgilerinde sonradan bir değişiklik yapılırsa ihya edilmesi gereken sigortalılık süresi ve buna bağlı olarak ihya borç tutarı farklılık gösterebilir.

Bu durumda sigortalıların öncelikle sigortalılık sürelerinin yeniden belirlenmesi gerekir.

Ayrıca yapılan bir diğer uyarıya göre ise İlk ihya talebi iptal edilmeden ek ihya talebi alınacak ve ek ihya talep tarihindeki beyan tutar üzerinden hesaplanan ihya fark tutarının tebliğ tarihinden itibaren öngörülen süre içerisinde ödenmesi hâlinde ihya talebi geçerli sayılır bilgilerine yer veriliyor.

Tebliğ edilen ihya borcunu ödedikten sonra sigortalılık bilgilerinde yapılan değişiklik ile durdurulan sigortalılık sürelerinde azalma olması hâlinde ise ihya talebi iptal edilerek değişen ihya süreleri ve ilk beyan dikkate alınmak suretiyle yeniden ihya borcu hesaplanır.Yeniden yapılan hesaplama ile tespit edilen ihya borç tutarı daha önce tebliğ edilen borç tutarından daha az olacağından, fazla olan kısım ödenen ihya tutarından bölünerek prim koduna alınır. Sigortalının başka bir prim borcu bulunmuyorsa artan tutar sigortalıya faizsiz olarak iade edilir.

İHYA TALEBİNDEN VAZGEÇİLMESİ DURUMU

Öte yandan Sigortalılığı durdurulanların, durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin ihya talebinde bulunup Kanunda belirtilen süre içerisinde ihya tutarının tamamını ödeyerek ihyası geçerli olan sigortalıların, daha sonradan sigortalı ve hak sahiplerinin bu taleplerinden vazgeçmek istemeleri hâlinde taleplerinin mümkün olmadığı SGK tarafından kendilerine bildirilecektir.

EMEKLİLİĞE ETKİSİ NEDİR?

Emeklilik için yaş ve prim ödeme gün sayısı şartlarının birlikte yerine getirilmesi zorunlu bulunmuyor. Yaş şartını yerine getirmiş ancak prim günleri eksik olan sigortalılar için hizmet ihyası uygulaması büyük avantaj sağlıyor. Bu durumda ivedi emeklilik imkânına kavuşmak mümkün. Ayrıca sigortalı ölmüş ise hak sahipleri ihya işlemi yaparak ölüm aylığına kavuşabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum