Emeklileri Yakından ilgilendiren Zam Gelişmesi En az 2 bin 825 TL Maaş ve...

Milyonlarca emekli altı ayda bir gelen enflasyon zammını beklerken çok daha büyük bir gelişme yaşandı. Genellikle 1500 TL'nin daha altında aylık alan emekliler için en az 2825 Türk Lirası maaş açıklaması gündeme bomba gibi düştü...

Emeklileri Yakından ilgilendiren Zam Gelişmesi En az 2 bin 825 TL Maaş ve...
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 18:07

Emekliler dört gözle temmuz zammı ve ikramiyelerini beklerken kritik açıklamayı Türkiye Emekliler Derneği duyurdu. Derneğin açıklamalarına göre emeklilerin en düşük maaşları asgari ücret kadar olmalı. Eğer Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün'ün talebi hayata geçerse emekliler her ay en az 2 bin 825 lira maaş alabilecek.

"En az 2825 lira olmalı"

30 Haziran Emekliler Gününde emeklileri temsilen Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün konuşma yaptı. Emeklilerin temmuz ayında alacakları maaş zammının oranı ile beraber ikramiyelerinin yanında çok konuşulacak bir talep gündeme geldi. Kazım Ergün, Türkiye'de bir emeklinin alabileceği en düşük emekli aylığının 2 bin 825 lira olması gerektiğini savundu.

Emekliler artık çözüm istiyor

Altı aylık enflasyon verileri beklenirken emeklilerin taleplerine bir yenisi eklendi. Emeklilerin maaşlarının kendilerine yetmediğini ve senelerce çalışan emeklilerin maaşlarının çok düşük kaldığını belirten dernekler, zam ve haklar konusunda isteklerini dile getiriyorlar. Hala çözülemeyen Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile beraber asgari ücrete yapılan zammın da emekli aylığına yansıtılması gerektiğini belirten isim ise yine Emekliler Günü'nde konuşan diğer bir isim Satılmış Çalışkan oldu. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan'a göre ikramiyelere yapılan yüz liralık zam da talepleri karşılamadı. Senenin ilk aylarında ikramiyelerine zam isteyen emeklilere toplamda 100 liralık zam yapılmıştı.

Emekliler daha fazlasını hak ediyor

Kazım Ergün ise emeklilerden gelen talebi ileterek en düşük emekli aylığının olması gereken miktarını paylaştı. Ülkenin kalkınmasında büyük alın teri döken emeklilerin hakkının bundan daha fazlası olduğuna işaret eden Başkan Ergün, emeklilere verilecek olan her türlü hak ve imkanın gerekliliğine dikkatleri çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.