Emeklileri İlgilendiren Maaş Uyarısı Dikkat Edin Büyük Bir Kesinti Yaşanacak Tümden iptal bile olabilir

Maaş alan Milyonlarca emekli ve emeklilik planı kuranları ilgilendiriyor. Kesin karar sonuçlandı, itirazlar işe yaramadı. Eğer bunu yaparsanız emekli aylığınız kesilebilir, emeklilikteki bu şarta dikkat...

Emeklileri İlgilendiren Maaş Uyarısı Dikkat Edin Büyük Bir Kesinti Yaşanacak Tümden iptal bile olabilir
Yayınlanma Tarihi : 28 Haziran 2021 18:32

Emeklileri ilgilendiren kararla ilgili itirazın sonucu belli oldu. Yaş haddini aşan emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapmaları halinde emekli maaşlarının kesileceğine dair çıkan kanuna karşın iptal talebi gelmişti. Ancak anayasa mahkemesi iptal kararını "kanuna aykırı değil" diyerek geri çevirdi.

Yakın zamanda twitter'da gündeminde de büyük tepki toplayan olayda bir emekli öğretmen, ilk okul ve halk eğitim merkezlerinde ders ücretine karşılık görevini sürdürüyordu. Ancak öğretmenin emekli aylığı kurumlarda verdiği özel dersler nedeniyle kesildi. Öğretmen ise bu durum üzerine dava açtı. Ankara 7. İdare Mahkemesi'nde görülen davada ise 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’unda bulunan bazı hükümlerin iptali istendi.

Düzenlemenin iptali istendi

İptal edilmesi istenen ifade ise; emekli maaşı alırken her derecede ve türde örgün veya yaygın eğitim kurumlarında ücret karşılığında ders görevi yapanların ve yaş haddini aşanların emekli aylıklarının kesilmesiydi. Yani 65 yaş ve üzeri emekli olan öğretmenlerin örgün ya da yaygı eğitim kurumlarında eğitim vermesi emekli maaşlarının kesilmesine yol açacak. İtiraz edilen nokta ise bu düzenlemenin sosyal hukuk devletinin amaç ve görevleri ve eşitlik ilkesiyle örtüşmediğiydi. Ancak öğretmenin açtığı dava anayasa mahkemesi tarafından reddedildi.

"Anayasaya aykırı değil"

Anayasa mahkemesi iptal istemini düzenlemenin anayasa aykırı olmadığı gerekçesi ile reddetti. Anayasa'da yer alan 49. madde kapsamında çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışmayı desteklemek ve işsizliğin önüne geçmek için elverişli bir ortam yaratmak şartları hatırlatıldı. Buna göre kuralda öncelik olarak genç ve işsiz kesim için sağlanacak istihdam amacı ile devletin bu şekilde bir karar alma hakkının olduğu gerekçesi öne sürdü. Mahkemeden çıkan karar doğrultusunda söz konusu düzenlemede herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.