Emeklilere ödenecek Temmuz 2021 Zammında Değişiklik Yapıldı

Emeklilere ne kadar zam yapılacak? Kimi siteler 300 TL diyor kimi yayın kuruluşları ise 450 Türk lirası. Peki zam oranları ne kadar?

Emeklilere ödenecek Temmuz 2021 Zammında Değişiklik Yapıldı
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2021 20:35

Emekliler Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. Zam yapılırken enflasyon farkı dikkate alınıyor. Temmuz zammına da artık sayılı günler kaldı. Şimdi emeklilerin sorduğu soruların başında zammın hangi oranda yapılacağı. İşte detaylar;


EMEKLİ TEMMUZ'DA NE KADAR ZAM ALACAK?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı artık Temmuz zammında. Temmuz'da memur ve emeklilere yüzde 3 zammın yanı sıra yüzde 4.45 civarında enflasyon farkı verilmesi öngörülüyor. Bu da Temmuz ayında memur ve emeklilere enflasyon farkı da dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 7.5 oranında zam yapılacağı anlamına geliyor.


MEMUR VE EMEKLİNİN MAAŞI ERİYOR

Memur ve memur emeklileri ise ilk 6 ay için yüzde 3 zam almıştı. Ancak 5 aylık enflasyon yüzde 6.39 seviyesinde geldi. Bu nedenle memur ve emeklilinin enflasyon farkı alacağı yüzde 3.39'a ulaştı. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında enflasyonun yüzde 1 oranında artması durumunda 6 aylık enflasyon toplamda yüzde 7.45'e çıkmış alacak ve aradaki fark yüzde 4.45'e yükselecek.

Temmuz ayında memura sadece yüzde 3 zam yapılacaktı. Bu nedenle farkla birlikte zam oranı 7.45'e çıkmış olacak. Ancak memur ve emeklinin gelecek 6 ay içerisinde enflasyon karşısında geliri erimiş olacak. Temmuz ayında en düşük memur maaşının zamla birlikte 4 bin 3 lira olması öngörülüyor.

Yılbaşında aldığı yüzde 3'lük zammı kaybeden memur emeklisi de yüzde 3.39 oranında eksiye düştü. Temmuzda enflasyon farkını da hesaba katarsak memur emeklisiinin maaşı yüzde 7.5 zam ile birlikte
3 bin 137 liraya yükselmiş olacak.

İşçi emeklisinin maaşına da ilk 6 ay için reel zam verilmediği için Temmuz'da 6 aylık enflasyon yüzde 7.5 olsa bile en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 612 lirada kalacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.