Elektrik faturalarında tasarruf sağlayan öneri 75 TL üzeri fatura gelenleri ilgilendiriyor

Elektrik faturası 75 Türk lirası ve üzeri gelenleri ilgilendiren fatura uyarısı! Yapılacak değişiklikle ilgili ayrıntılar belli oldu. Eğer faturanız 75 TL üzerindeyse mutlaka değerlendirin

Elektrik faturalarında tasarruf sağlayan öneri 75 TL üzeri fatura gelenleri ilgilendiriyor
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2021 01:34

Elektrik faturaları son zamanlarda adeta yağmur gibi yağıyor. Gelen faturalar ise bel bükebiliyor. Bu yüzden çeşitli tasarruf yöntemleri sıralanıyor. Ancak bilinmeyen bir tasarruf yöntemi var. Son zamanlarda çok sayıda vatandaş bu yöntem sayesinde elektrik faturalarında düşüş yaşadı. Sizlerde o yöntemi kullanarak faturalarınızda düşüş sağlayabilirsiniz.

Elektrik faturalarında önemli detay! 75 TL üzerinde fatura gelenler bunu düşürebilir


Yüksek gelen faturalar vatandaşların korkulu rüyası oldu. Kışın doğalgaz başta olmak üzere elektrik, internet ve hatta su faturaları zaman zaman el yakabiliyor. Ancak yıllık tüketimi 1400 kWh ve üzeri olan vatandaşlara bir müjde ver. Faturası 75 TL üzeri gelenler serbest tüketici hakkını kullanabilirler. Peki bu ne demek?

FATURANIZI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

Elektrik faturası 75 TL üzerinde olan vatandaşlar serbest tüketici hakkıyla tedarik şirketini kendi seçebiliyor ve fatura ödemesini düşürebiliyor. Peki bu nasıl oluyor? Aslında vatandaşlar bu konuda pek bir bilgi sahibi değil. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu konuya ilişkin bir bilgilendirme açıklaması yaptı.

Buna göre alınan kararla geçtiğimiz yıl için serbest tüketici limiti yıllık tüketimi 1400 kWh ve üzeri olarak belirlendi. Bu limiti aşan miktarda elektrik tüketen aboneler serbest tüketici hakkını kullanabiliyor. Bu limit de 75 TL'ye tekabül ediyor. Ancak bunun için bir şart var. Serbest tüketicini lisans almış tedarik şirketlerinden herhangi birisiyle anlaşma imzalaması gerekiyor.

Peki sayaçlar hangi sıklıkla okunuyor? Bu sorunun cevabını da vatandaşlar merak ediyor. Sayaçlar ortalama 35 günlük dönemlerle her takvim ayında 1 kez okunuyor. Okuma işlemini ise dağıtım şirketi yapıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.